Oregon State UniversitySpecial Collections & Archives Research Center

Harriet's Photograph Collection, 1868-1996

Entire Container List

HC0001.
Class of 1908.
HC0001a.
Class of 1908 - Girls of Class of 1908.
HC0001b.
Class of 1908.
HC0002.
Class of 1914.
[See also panoramic print in 23x30 oversize box at 2/3/4/a.]
HC0003.
School of Forestry students and truck, "Six Bits". 1922.

Includes Brad Peavy, son of George W. Peavy, on left.


[Note: For images of the Class of 1901, see P71:82-93.]
HC0004.
Class of 1911 - Reunions.
HC0005.
Class of 1924.
HC0006.
Class of 1902 - Reunions.
HC0006a.
Class of 1902.
HC0007.
Class of 1923.
HC0008.
Class of 1904.
[See also 16x20 oversize box.]
HC0009.
Class of 1899.
HC0010.
Class of 1906 - Reunion in 1931 (Silver Jubilee).
HC0011.
Class of 1896.
HC0012.
Class of 1897.
HC0013.
Class of 1884.
HC0014.
Class of 1905.
[See also Oversize Cabinet Drawer 7.]
HC0015.
Class of 1903.
HC0016.
Class of 1878.
HC0017.
Class of 1926.
HC0018.
Class of 1898.
HC0019.
Class of 1893.
HC0020.
Class of 1918 (Reunions).
HC0021.
Class of 1915.
HC0022.
Athletics - Football.
[See also panoramic prints in 20x24 oversize box at 2/3/4/b and in 23x30 oversize box at 2/3/4/a.]
HC0023.
Athletics - Basketball 1929-1959.
HC0024.
Athletics - Track.
HC0025.
Athletics - Swimming.
HC0026.
Physical Education - Women - Track.
HC0027.
Physical Education - Women - Golf.
HC0028.
Physical Education - Women - Canoeing.
HC0029.
Physical Education - Women - Archery.
HC0030.
Physical Education - Women - Swimming.
HC0031.
Physical Education - Women - Rhythms and Dance.
HC0032.
Physical Education - Women - Basketball.
HC0033.
Buildings - Bandstand.
HC0034.
Memorial Union - Activities.
[See also Oversize Cabinet Drawer 7.]
HC0034.
Memorial Union - Activities.
[See also Oversize Cabinet Drawer 7.]
HC0035.
Buildings - Strand Agriculture Hall.
[See also Oversize Cabinet Drawer 6.]
HC0036.
Buildings - Women's Dormitories.
HC0036.
Buildings - Women's Dormitories.
HC0037.
Buildings - Applehouse.
HC0038.
Benton Hall.
HC0039.
Armory.
HC0040.
Campus Views.
[See also 12x17 Oversize Box.]
HC0040.
Campus Views.
[See also 12x17 Oversize Box.]
HC0041.
Buildings - College Barns.
HC0042.
Buildings - Apperson Hall.
HC0043.
Buildings - Fairbanks Hall (Kidder Hall).
HC0044.
Buildings - Alpha Hall.
HC0045.
Buildings - Playhouse.
HC0046.
Buildings - Heating Plant.
HC0047.
Buildings - Greenhouses.
HC0048.
Bell Field.
HC0049.
Student Housing - Married Students - Mall Veteran Housing.
HC0050.
Athletics - Crew.
HC0051.
Athletics - Wrestling.

Includes images of Hawkins; Strome, Glen; Cummins; Palmer; Hawkins, Joe; 1920 and 1949 teams; Senagalese wrestlers; a self-defense demonstration; and a wrestling practice. Accession 2000:058 consists of images of Robert MacRobert, an OSC wrestler in the 1930s.

HC0052.
Buildings - Home Economics.
HC0053.
Athletics - Baseball (indoor and outdoor).
[See also 12x17 oversize box.]
HC0054.
Athletics - Golf.
HC0055.
Buildings - Dairy.
HC0056.
Buildings - Cooperatives - Men's (Beaver Lodge).
HC0057.
Buildings - Dormitories - Men's.
HC0058.
Buildings - Fraternities.
HC0059.
Buildings - Sororities.
HC0060.
Buildings - Cooperatives - Women.
HC0061.
Buildings - Education Hall.
HC0062.
Buildings - Food Technology.
HC0063.
Buildings - Mechanical Hall.
HC0064.
Buildings - Chemistry.
HC0065.
Buildings - Women's Building.
HC0066.
Buildings - Dearborn Hall.
HC0067.
Buildings - Engineering Lab.
HC0068.
Buildings - Industrial Arts.
HC0069.
Buildings - Forestry.
HC0070.
Buildings - Butter House.
HC0071.
Buildings - Withycombe Hall.
HC0072.
Buildings - Extension Hall.
HC0073.
Class of 1892.
HC0074.
Buildings - Covell House.
HC0075.
Buildings - Library.
HC0075.
Buildings - Library.
HC0076.
Buildings - Stock Judging Pavilion.
HC0077.
Buildings - Men's Gymnasium.
HC0078.
Buildings - Commerce.
HC0079.
Buildings - Health Service.
HC0080.
Buildings - Home Management Houses - Withycombe.
HC0081.
Buildings - Shepard Hall.
HC0082.
Buildings - Pharmacy.
HC0083.
Bosworth, Ernest Everton.
HC0084.
Buildings - Mines (1913-1965)/Batcheller Hall (1965-).
HC0085.
ROTC - Army Specialized Training Program (ASTP).
HC0086.
Student Organizations - Blue Key.
HC0087.
Bailey, Dean Alan, Jr., Science 1947-48.
HC0088.
Bourhill, Elizabeth (Mrs. Dale Smith) H.Ec. 1928.
HC0089.
Benson, Bjorn F.
HC0090.
Beard, Howard.
HC0091.
Burnaugh, Samuel Lewis.
HC0092.
Brodie, H.C. ("Slats").
HC0093.
Brownstein, Bob.
HC0094.
Bonesteele, Marianne.
HC0095.
Byrne, Charles David.
HC0096.
Briggs, Jack.
HC0097.
Balsen, Robert E.
HC0098.
Buchanan, Arthur.
HC0099.
Berchtold, Frederick.
HC0100.
Beard, Captain Harry.
HC0101.
Blackwell, Eva.
HC0102.
Bell, John Richard Newton.
HC0103.
Burpee, Janet.
HC0104.
Beeson, Emmett William with Elizabeth J. Ward.
HC0105.
Basler, Vernon I.
HC0106.
Bursey, Chester.
HC0107.
Emmett, Kitty.
HC0108.
Black, Donn, Jr.
HC0109.
Beaty, Edward Benjamin.
HC0110.
Trimble, Ruth Bennett.
HC0111.
Broten, George Arthur.
HC0112.
Bash, Mary.
HC0113.
Bridges, Marion F.
HC0114.
Bilyeu, Thomas.
HC0115.
Billings, Ralph.
HC0116.
Brown, Evan.
HC0117.
Aldrich, E.B.
HC0118.
Buchanan, Claude.
HC0119.
Byerlee, Carrie.
HC0120.
Baskam, (Mrs.).
HC0121.
Brodie, Doan.
HC0122.
Boyd, T.A.
HC0123.
Bodner, William Stephen.
HC0124.
Brownell, Cyril.
HC0125.
Boggs, William D.
HC0126.
Bartmus, Meigs.
HC0127.
Abraham, Bill.
HC0128.
Bergey, Chet.
HC0129.
Bean, Bruce.
HC0130.
Belknap, Arthur.
HC0131.
Belknap, Frances.
HC0132.
Bower, Bert.
HC0133.
Ballard, Frank Lewellyn.
HC0134.
Burch, Albert.
HC0135.
Apperson.
HC0136.
Brandt, P.M.
HC0137.
Beadle, G.W.
HC0138.
Brandon, Henry Clay.
HC0139.
Beckwith, Captain L.D.
HC0140.
Boord, E.E.
HC0141.
Crumly, Charles.
HC0142.
Coleman, R.O.
HC0143.
Copson, G.V.
HC0144.
Callahan, Ida B.
HC0145.
Chamberlin, W.J.
HC0146.
Hunter, Melissa.
HC0147.
Chappell, V.D.
HC0148.
Clark, Ava Milam.
HC0149.
Covell, Grant Adelbert.
HC0150.
Herse, Bertha E.
HC0151.
Helmick, Mrs.
HC0152.
Heagon, Rena.
HC0153.
Haley, Lucia.
HC0154.
Cassidy, Betty.
HC0155.
Cowgill, Helen.
HC0156.
Crayne, Dr. Anna Z.
HC0157.
Chamberlin, Sen.
HC0158.
Bergstrom, Robert William.
HC0159.
Bouquet, Arthur George Bristow.
HC0160.
Bork.
HC0161.
Besse, R.S.
HC0162.
Baum, Richard Kenneth.
HC0163.
Barnes, Elizabeth.
HC0164.
Ballard, Mrs. F.L.
HC0165.
Bailey, Leeds C.
HC0166.
Albert, A.L.
HC0167.
Bowden, Florence.
HC0168.
Ellison, Mrs. Joseph W.
HC0169.
Adams, O.D.
HC0170.
Arnold, President B.L.
HC0171.
Allen, Leonard John (Doc).
HC0172.
Bell, James Carscallen.
HC0173.
Ball, L.C.
HC0174.
Brown, Walter Sheldon.
HC0175.
Bexell, Dean.
HC0176.
Barss, H.P.
HC0177.
Bowley, Capt.
HC0178.
Cruickshank, Alex.
HC0179.
Greer, Juliet.
HC0180.
Snell, Margaret Comstock.
HC0181.
Hanson, Mrs. J.A.
HC0182.
Horner, Mr. and Mrs. J.B.
[See also 12x17 Oversize Box.]
HC0183.
Honeyman, Mrs. Jessie M.
HC0184.
Jameson, Dean Kate W.
HC0185.
Johnson, A. Grace.
HC0186.
Caswell, Dr. William Edmund.
HC0187.
Jenkins, Vernon Prescott.
HC0188.
Center, Orlo D.
HC0189.
Corsant, J.H.
HC0190.
Cramer, Jeanette.
HC0191.
Comish, Prof.
HC0192.
Copenhagen, Lester.
HC0193.
Clark, Thomas A.
HC0194.
Carlson, C. Jr.
HC0195.
Cabell, Henry F.
HC0196.
Chambers, George F.
HC0197.
Cannon, Roy Edwin.
HC0198.
Cook, James David.
HC0199.
Colt, C.C.
HC0200.
Dunn, Dean Paul.
HC0201.
Daly, Bernard H.
HC0202.
Duffy, Edward M.
HC0203.
DeVoss, Dr.
HC0204.
Dixon, James Victor (Jim).
HC0205.
Dolman, Mrs. Alan Marks.
HC0206.
Dubach, Mrs. U.G.
HC0207.
Duncan, Clifford Woodward.
HC0208.
Dearborn, R.H.
HC0209.
Dubach, Ulysses Grant.
HC0210.
deLaubenfels, Max.
HC0211.
Dawn, Prof. Robert H.
HC0212.
Dickey, C.L.
HC0213.
Dement, Sam.
HC0214.
Delong, Merton R.
HC0215.
Dunkelberger, Gustav.
HC0216.
Dohert, Everett H.
HC0217.
Ewer, Mr. Anthony.
HC0218.
Everest, Easton.
HC0219.
Fincke, Dr. Margaret Louise.
HC0220.
Frank, Len.
HC0221.
Finseth, L.S. (Leif).
HC0222.
Frick, Minnie DeMotte.
HC0223.
Fairbanks, J. Leo.
HC0224.
Finley, Rev. William A.
HC0225.
Finley, Mrs. W.A. (Sarah Latimer).
HC0226.
French, Charles Augustus.
HC0227.
Fulton, John Franklin.
HC0228.
Fawcett, Mrs. Mary E.
[See also 12x17 Oversize Box.]
HC0229.
Fehren, Richard Bertram.
HC0230.
Fisher, Ben.
HC0231.
Aldrich, Mr. John.
HC0232.
Gleeson, G.W.
HC0233.
Graf, S.H.
HC0234.
Gilfillan, Francois Archibald.
HC0235.
Griffith, J.R.
HC0236.
Gill, "Slats".
HC0237.
Geiling.
HC0238.
Gaskins, Prof. W.F.
HC0239.
Grover, C.C.
HC0240.
Friedman, Leo.
HC0241.
Goode, Delmer Morrison.
HC0242.
Grant, A.S.
HC0243.
Galvani, William H.
HC0244.
Griffin, Frederick.
HC0245.
Coleman, William Henry.
HC0246.
Gibson, H.H.
HC0247.
Grissen, Carl.
HC0248.
Gaskins, Mrs. Genevieve Baum.
HC0249.
Hutchinson, Hal.
HC0250.
Hull, Alexander.
HC0251.
Hetzel, Prof. Ralph Dorn.
HC0252.
Owens, Mr. Charles E.
HC0253.
Hunter, Chancellor Frederick M.
HC0254.
Hartung, Hulda.
HC0255.
Isaminger.
HC0256.
Irvine, B.F.
HC0257.
Johnson, William Thomas.
HC0258.
Jensen, W.A.
HC0259.
Johnson, Herbert.
HC0260.
Jewell, J.R.
HC0261.
Jordan, Prof. Jacob.
HC0262.
Lowe, Bishop Titus.
HC0263.
Jardine, W.T.
HC0264.
Kearns, W.A. ("Bud").
HC0265.
Kidder, Ida A.
HC0266.
Keene, Roy S. ("Spec").
HC0267.
Knowlton, Frank.
HC0268.
Kable, Goerge W.
HC0269.
Kadderly, Wallace LaDuc.
HC0270.
Johnson, Martin Fred.
HC0271.
Kach, Carolyn.
HC0272.
Langton, Dr. C.V.
HC0273.
Livingston, D.C.
HC0274.
Lawrence, William E.
HC0275.
Larson, John E.
HC0276.
Lindsay, E.E.
HC0277.
Little, Dr. Clarence Cook.
HC0278.
Lee, Miss Mabel.
HC0279.
Long, Clayton Lewis.
HC0280.
Locey, Percey P.
HC0281.
Locke, E.G.
HC0282.
Lindgren, H.A.
HC0283.
LeMaster, J. Lloyd.
HC0284.
Lewis, Lucy M.
HC0285.
Love, L.L.
HC0286.
Lemon, Dean E.B.
HC0287.
Moses, Rev. Peter A.
HC0288.
Mockmore, Dean Buena Maris.
HC0289.
Milne, Dr. William Edmund.
HC0290.
Marks, Mr. Williard L.
HC0291.
Magoun, F.A.
HC0292.
Mason, E.G.
HC0293.
Mitchell, C.B.
HC0294.
HC0295.
Magruder, Dr. Frank Abbott.
HC0296.
Morschauser, Charles R.
HC0297.
Mayr, Dr. Ernest.
HC0298.
Martin, Wallace Hope.
HC0299.
Miller, Dr.
HC0300.
Mote, D.C.
HC0301.
Maulthe, Mr. Otto.
HC0302.
Meinke, Ranson.
HC0303.
Moreland, W.W.
HC0304.
Mahoney, Mary.
HC0305.
Moore, Dr. Arthur Russell.
HC0306.
Morehouse, Margaret Chadsey.
HC0307.
Miller, Miss Hilda.
HC0308.
Martin, Miss Melissa.
HC0309.
Marshall, Larry.
HC0310.
Inskeep, John Jerry.
HC0311.
McCollum, Dr.
HC0312.
MacPherson, Dr. Hector.
HC0313.
MacManus, Marguerite.
HC0314.
McMillan, Grant.
HC0315.
McMillan, Mr. Alva Lowell.
HC0316.
MacNaughton, Cheryl S.
HC0317.
McGregor, Bruce.
HC0318.
Mcintosh, Charles Jarvis.
HC0319.
McMillan, Fred Orville.
HC0320.
McPherson, Bob.
HC0321.
Newton, Dean Charles Edward.
HC0322.
Nelson, M.N.
HC0323.
Nichols, Benjamin Hodge.
HC0324.
Narver, Ursal.
HC0325.
Norblad, A.W.
HC0326.
Ordeman, Dr.
HC0327.
Oliver, Herman.
HC0328.
Onsdorff, Tom.
HC0329.
O'Neale, Lila Morris.
HC0330.
Turlay, Miss Mabel.
HC0331.
Test, Col.
HC0332.
Treat, Helen F.
HC0333.
Tressler, D.K.
HC0334.
Thayer, Ruth.
HC0335.
Tennant, H.M.
HC0336.
Thompson, Dr. William Oxley.
HC0337.
Slater, Durwood F. ("Ben").
HC0338.
Stewart, Dr. E.J.
HC0339.
Strand, Dr. A.L. (with others).
HC0340.
Shideler, Fred.
HC0341.
Seen, Dr. Eva.
HC0342.
Lodell, Carl Allen.
HC0343.
Smith, Edgar W.
HC0344.
Schoenfeld, Dean Williams A.
HC0345.
Athletics - Freshman Teams.

Includes images of freshman baseball, football, and track teams for circa 1920-1940; identified football players include Lewis; Huey; Sam Stidd; Ken Dow; Bill McKallip; Joe Tomich; and John Gornick.

HC0346.
Strand, Mrs. A.L.
HC0347.
Stevenson, Elmo.
HC0348.
Shaver, Mrs. Delmer.
HC0349.
Simmons, J.E.
HC0350.
Salser, Carl Walther.
HC0351.
Scullen, H.A.
HC0352.
Schissler, Coach Paul J.
HC0353.
Smith, Frank Herschel.
HC0354.
Smith, M. Ellwood (Dean).
HC0355.
Simpson, H.D.
HC0356.
Sappington, Dr. Edith Pasmore, M.D.
HC0357.
Strong, Ralph Kempton.
HC0358.
Schmitt, A.C.
HC0359.
Squier, Albert Leonard.
HC0360.
Sims, Stuart Hobbs.
HC0361.
Soper, E.K.
HC0362.
Sammons, Edward C.
HC0363.
Swartz, Herman Frank.
HC0364.
Skinner, W. Valentine.
HC0365.
Shrine Club of Portland.
HC0366.
Rockne, Knute.
HC0367.
Ridenour, Ambrose E.
HC0368.
Rose, Mrs. Mary Swartz.
HC0369.
Ruzek, C.V.
HC0370.
Rolfe, Dean Mary A.
HC0371.
Reynolds, D.C. (M.D.).
HC0372.
Reimer, Frank Charles (M.S.).
HC0373.
Raabe, Howard W.
HC0374.
Ross, Lucile.
HC0375.
Reagli, Mr.
HC0376.
Ruffner, Benjamin Franklin.
HC0377.
Rowland, Floyd E.
HC0378.
Rodenwald, Zelta Feike (Mrs.).
HC0379.
Ross, Charles Robert.
HC0380.
Rowenhorst, Miss Lena.
HC0381.
Reed, Edwin Thomas.
HC0382.
Kelley, Dr. F.J.
HC0383.
McKay, Doug.
HC0384.
Peavy, George.
HC0385.
Patterson, William H.
HC0386.
Pearson, Walter Edward.
HC0387.
Peer, Miss Helen.
HC0388.
Kerr, President William Jasper.
HC0389.
Patterson, James Russell.
HC0390.
Potter, Prof. Ermine L.
HC0391.
Perard, D.J.
HC0392.
Peck, Arthur Lee.
HC0393.
Parrish, Phil.
HC0394.
Peavy, Mrs. George W. (Georgia Bibee).
HC0395.
Pratt, Hiram E.
HC0396.
Poling, Dan Williams.
HC0397.
Peterson, Sigurd H.
HC0398.
Packard, Dean Earl L.
HC0399.
Price, F.E.
HC0400.
Putnam, Rex.
HC0401.
Peavy, Mrs. George W. (Leona Bradley); Peavy's first wife.
HC0402.
Prentiss, Mrs. Sarah Watt.
HC0403.
Paul, William Howard.
HC0404.
Packer, Chancellor Paul C.
HC0405.
Petri, Paul.
HC0406.
Pierce, Governor.
HC0407.
Carlson, William H.
HC0408.
Hobbs, E.G.
HC0409.
Wilson, Mrs. Ella E.
HC0410.
Weber, Victor Eugene.
HC0411.
Weatherford, J.K.
HC0412.
Wininger, Miss Ruth.
HC0413.
Withycombe, Governor James.
HC0414.
Wiese, E.G.
HC0415.
Wetmore, Nellie Hoone.
HC0416.
Waldo, Mrs.
HC0417.
Wilson, Maude.
HC0418.
Walls, Edgar Perkins.
HC0419.
Williams, Robert R.
HC0420.
Watzek, A.R.
HC0421.
Miller, Ella Casto.
HC0422.
Carnegie, John A.
HC0423.
Cramer, Ray.
HC0424.
Colvig, Pinto (Bozo the Clown).
HC0425.
Christy, Shirley Jean.
HC0426.
Dornfeld, Dr.
HC0427.
Dewey, Nancy.
HC0428.
Decker, Douglas Donald.
HC0429.
Czech, Stanley Frank.
HC0430.
Sabin, Lynn.
HC0431.
Clark, Roy.
HC0432.
Charman, Thomas Leonard.
HC0433.
Sturgeon, Maude.
HC0434.
Crawford, Prof. T.H.
HC0435.
Cole, Bob.
HC0436.
Crandall, Doris Larson.
HC0437.
Cross, J.
HC0438.
Couper, George Percival.
HC0439.
Carter, Etta.
HC0440.
Carlin, Prof. Herbert D.
HC0441.
Reichart, Robert Ray.
HC0442.
Clabby, Jim.
HC0443.
Coote, Prof. George.
HC0444.
Cortright, Everett S.
HC0445.
Carlson, Don.
HC0446.
Cupper, Percy.
HC0447.
Cockrane, Maude.
HC0448.
Carl, Mrs. Wilbur.
HC0449.
Cordley, Dean Arthur Burton.
HC0450.
Cooper, Mrs. Miles (Kaye).
HC0451.
Coon, Constance Jean ("Connie").
HC0452.
Campbell, George.
HC0453.
Christopherson, Donna.
HC0454.
Chrisman, Robert John, Sr.
HC0455.
Cate, Rufus Henry.
HC0456.
Cushman, Mary Ann.
HC0457.
Alexander, Gerald Corwin.
HC0458.
Crawford, Helen V.
HC0459.
Songs - Alma Mater by William Homer Maris.
HC0460.
Archibald, Raymond ("Peany").
HC0461.
Allen, Ina Pearl.
HC0462.
Andrews, Jesse.
HC0463.
Allworth, Major Edward Christopher.
HC0464.
Applegate, Eva and Evea (Applegate twins).
HC0465.
Andrews, Florence.
HC0466.
Applegate, Rachel.
HC0467.
Alspaugh, Augustus M.
HC0468.
Adams, Mary.
HC0469.
Avery, Martha (Mrs. John Fulton).
HC0470.
Miller, James Carlton.
HC0471.
Adams, Richard.
HC0472.
Andrews, Robert Alden ("Bob").
HC0473.
Forsythe, Warren Ellsworth.
HC0474.
Edwards, Fred A.
HC0475.
Ewing, Gertrude Elizabeth.
HC0476.
Edwards, Bob.
HC0477.
Felton, Gaylord Emerson.
HC0478.
Ferch, A.I. (Rev. and Mrs.).
HC0479.
Frogley, Arleen.
HC0480.
Fenner, John.
HC0481.
Findley, Helen.
HC0482.
Fuller, Leroy E.
HC0483.
Farnsworth, William Yates.
HC0484.
Forrester, J.W., Jr.
HC0485.
Flake, Wilson G.
HC0486.
Fore, Dr. R.E.
HC0487.
Byington, Glen.
HC0488.
Erickson, Dolores.
HC0489.
Student Activities - Dramatics, Plays.
HC0490.
Student Organizations - Engineer's Association.
HC0491.
Class in Auto Mechanics - Coed.
HC0492.
Commencement. 1919-1952.
HC0492.
Commencement. 1919-1952.
HC0493.
Harding, E.P.W.
HC0494.
Goodale, Helen Griffee.
HC0495.
Gregg, Glen Harold.
HC0496.
Gallagher, John H., Jr.
HC0497.
Gallagher, John H., Sr.
HC0498.
Greffoz, Rosalie B.
HC0499.
Gilkey, Richard W.
HC0500.
Howard, Edith.
HC0501.
Groves, Edna.
HC0502.
Garrett, Rena.
HC0503.
Garland, Miriam ("Mimo").
HC0504.
Garrow, Theodore.
HC0505.
Gies, Lt. Parker.
HC0506.
Good, Merrill R.
HC0507.
Graham, Jack.
HC0508.
Goodwin, Robert.
HC0509.
Gilmore, Carl.
HC0510.
Goresline, Harry E. ("Spec").
HC0511.
Gay, Donald.
HC0512.
Grafe, Willis.
HC0513.
Vanelli, Nello John.
HC0514.
Gilstrap, Dr. William Jaspar.
HC0515.
Gorman, John P.
HC0516.
Davies, Prof. W.A.
HC0517.
DeMoss, David.
HC0518.
Davis, Everett Henry.
HC0519.
Davis, Bush.
HC0520.
Darby, Clay.
HC0521.
Davis, Hester.
HC0522.
Hallmark, A.D.
HC0523.
Hanna, Hattie (Mrs. George B. Hovenden).
HC0524.
Hawn, Albert LaVerne.
HC0525.
Harris, Irwin.
HC0526.
Hetherington, Jeanne.
HC0527.
Hall, John H.
HC0528.
Grove.
HC0529.
Haines, Joe.
HC0530.
Helmer, O.M.
HC0531.
Howard, John Ransom.
HC0532.
Humphreys, Lester.
HC0533.
Hoover, Maude.
HC0534.
Hoover, Elizabeth Bowerman.
HC0535.
Hagen, Larry.
HC0536.
Hafenrichter, Richard.
HC0537.
Hines, John ("Old John").
HC0538.
Halladay, Janet.
HC0539.
Hagglund, Gustave Yugue.
HC0540.
Holden, Blanche.
HC0541.
Hammers, Lew.
HC0542.
Heckart, Earl.
HC0543.
Hart, Ed.
HC0544.
Haight, Rachel.
HC0545.
Harris, Mal Edward.
HC0546.
Howard, R. Roy.
HC0547.
Houston, Fred Chauncy.
HC0548.
Hauck, Gloria.
HC0549.
Hill, Garlin.
HC0550.
Harris, Scott Edwin.
HC0551.
Holden, Huldah.
HC0552.
Holbrook, Stewart Hall.
HC0553.
Holmes, Andrew.
HC0554.
Huffman, Jesse.
HC0555.
Harlan, LeRoy Robert.
HC0556.
Hesketh, John.
HC0557.
Hills, Fred.
HC0558.
Herbert, Violet.
HC0559.
Harden, Delbert Leightner.
HC0560.
Harlan, Cy.
HC0561.
Hanley, Wilfred Edmund.
HC0562.
Bach Quartette.
HC0563.
Herron, Margaret.
HC0564.
Lady of the Fountain.
HC0565.
Ireland, Lt. Col. L.E.
HC0566.
Irving, Deane.
HC0567.
Irvine, Edna.
HC0568.
Ingalls, G.E.
HC0569.
Johnson, Ronald Lee.
HC0570.
Pi Beta Phi (Round Robins).
HC0571.
Jessup, Mrs. Lorna C.
HC0572.
Johnson, John Edgar.
HC0573.
Jarmon, R.E.
HC0574.
Jordan, Bert.
HC0575.
Johnson, J. Edwin.
HC0576.
Kirby, Charles Joseph.
HC0577.
Jelsma, Walter Pete.
HC0578.
Jensen, Clarence D.
HC0579.
Jarvis, Annie Jean.
HC0580.
Janris, Joe W.
HC0581.
Athletic Committtee, Alumni Assocciation. 1948.
HC0582.
Kim, Poonak (Miss).
HC0583.
Kelley, Douglas M.
HC0584.
Kuni, Lloyd.
HC0585.
Gilbert, Ted.
HC0586.
Knowlton, Edna.
HC0587.
Kyle, Eva.
HC0588.
Kelley, Jim.
HC0589.
Kerr, Major Robert.
HC0590.
Keady, Mabel.
HC0591.
Kohler, Morris Henry.
HC0592.
Knox, Cheri.
HC0593.
Kirkham, Arthur ("Art") and Family.
HC0594.
Kilpack, John G.A.
HC0595.
Koehler, Robert.
HC0596.
Corvallis (Views and People).
HC0596.
Corvallis (Views and People).
HC0597.
Homecoming Court Canidates. 1956.
HC0598.
KOAC.
HC0599.
Wooster, Lawrence F.
HC0600.
Homecoming.
HC0601.
Industrial Arts.
HC0602.
HC0603.
Horticulture and Agriculture.
HC0603.
Horticulture and Agriculture.
HC0604.
Art and Architecture.
HC0605.
Skelton, Prof. G.V.
HC0606.
Student Organizations - Independent Activity Committee.
HC0607.
Surveying Class.
HC0608.
McBride, Horace W.
HC0609.
Hamilton, Moore.
HC0610.
Wallace, Sue Ellen.
HC0611.
Mahaffy, Peggy Jane (Mrs. W.Y. Cunningham).
HC0612.
Student Outings.
[See glass located at 10/4/4.]
HC0613.
Mickelson, Elaine.
HC0614.
Mayfield, Byram.
HC0615.
McMindes, E.W.
HC0616.
Moore, Guy Sherwood.
HC0617.
Murray, Percy.
HC0618.
Murray, Jimmy.
HC0619.
Marsh, Maude Ethel.
HC0620.
Martin, Vernon.
HC0621.
Mainwaring, Bernard.
HC0622.
Morris, James Madison ("Jimmie").
HC0623.
Minger, Fred.
HC0624.
McKellipps, Prof. Clarence Melville.
HC0625.
Millar, Mrs.
HC0626.
Maser, Dean.
HC0627.
Merklin, Chet.
HC0628.
Milton, Vic.
HC0629.
Marks, Dr. William L.
HC0630.
Moulton, Lt. Col. Ralph.
HC0631.
Homecoming Courts. 1951, 1955, and 1957.
HC0632.
Mortar Board.
HC0633.
McAllister, Mark.
HC0634.
Mack, Mabel Clair (Mrs.).
HC0635.
Library Staff.
HC0636.
Litten, George.
HC0637.
Love, Shirley.
HC0638.
Laughlin, Chester W.
HC0639.
Lea, E.J.
HC0640.
Leadbetter, Noble William.
HC0641.
Lusted, Harry Lindon.
HC0642.
Mattley, Leroy G.
HC0643.
McGillivray, Alexander E.
HC0644.
Mattley, Maud.
HC0645.
Lorenz, Richard Keith ("Dick").
HC0646.
LaSchelle, Duke.
HC0647.
Little, Dave.
HC0648.
Dimick, Roland Eugene.
HC0649.
Lassiter Bros.
HC0650.
Clark, Marie Sarah.
HC0651.
Leichardt.
HC0652.
Lingo, Donna N.
HC0653.
DePaolo, Peter Albert.
HC0654.
Leland, Lester M.
HC0655.
Nichols, Bruce K.
HC0656.
MacFadden, Julian.
HC0657.
Kinlani Lodge - Co-ed Retreat of the AWS. 1930.
HC0658.
Noble, Edwin L.
HC0659.
Nichols, Dr. Robert A.
HC0660.
Nichols, Richard Jeffrey.
HC0661.
Sophomore Cotillion.
HC0662.
O'Conner, John.
HC0663.
Osborn, Capt. Fred.
HC0664.
Olmstead, Chuck.
HC0665.
Osborn, Capt. Fred.
HC0666.
Orell, B.L.
HC0667.
Sing, Shirley Mui Kwai.
HC0668.
McAllister, Harvey L. ("Pap Hayseed").
HC0669.
Patterson, Jacob Bruce.
HC0670.
Pilkington, Bert.
HC0671.
Perryman, Joseph Warren.
HC0672.
Madsen, Coleen.
HC0673.
Parker, Charles.
HC0674.
Pletchmy, Toni.
HC0675.
Powell, James Ora.
HC0676.
Pauling, Dr. Linus and Ava Helen Pauling.
HC0677.
Probstel, Chester.
HC0678.
Prebezac, Earl.
HC0679.
Philbrick, Mary Smith.
HC0680.
Parks, Frank.
HC0681.
Peters, George.
HC0682.
Palmer, Claude F.
HC0683.
Powell, Marilyn.
HC0684.
Puddy, Harold Marvin ("Hal").
HC0685.
Parker, Lt.
HC0686.
Porter, Dora (Mrs. Samuel Dexter White).
HC0687.
Patterson (Joan) Exhibit.
HC0688.
Philadelphian Society.
HC0689.
Ruby, Cleora Patricia.
HC0690.
Ringo, Joe.
HC0691.
Riley, E.
HC0692.
Roberts, Maude.
HC0693.
Reynolds, "Shrimp".
HC0694.
Rowson, Elmer.
HC0695.
Rodman, Harry.
HC0696.
Rinehart, Harvey Earl.
HC0697.
Reid, Warren.
HC0698.
Robertson, Marvin.
HC0699.
Rutherford, Janet.
HC0700.
Rusk, Leena.
HC0701.
Rodgers, Jefferson Belton.
HC0702.
Rich, Joy Horner.
HC0703.
Rogers, James Evan ("Jim").
HC0704.
Robertson, William D., Lt.
HC0705.
Robertson, Morrie.
HC0706.
Burton, Ivy.
HC0707.
Stites, Abbie.
HC0708.
Spencer, Victor G.
HC0709.
Stump, Fred Newton.
HC0710.
Smith, John E.
HC0711.
Steiwer, Helen.
HC0712.
Spaulding, Josephine A.
HC0713.
Sorosis Literary Society.
[See also 12x17 Oversize Box.]
HC0714.
Stuart, Una.
HC0715.
Small, Phil.
HC0716.
Stimpson, Edward W.
HC0717.
Steiwer, Frederick.
HC0718.
Spencer, Miss Nettie.
HC0719.
Music - Faculty of 1909 and 1961.
HC0720.
Sears, Victor Wilson.
HC0721.
Sites, Donald Paul.
HC0722.
Class of 1916.
HC0723.
Sturgeon, Edna Elizabeth ("Betty").
HC0724.
Shepard, Ralph.
HC0725.
Scott, Sylvia.
HC0726.
Stebenger, Marian.
HC0727.
Stiner, "Lon".
HC0728.
Smith, Leslie.
HC0729.
Schell, Charles Otto.
HC0730.
Smith, Edna.
HC0731.
Swan, Grant.
HC0732.
Stone, Billie Cupper.
HC0733.
Spain, Gail Elliott.
HC0734.
Sherrill, Dorothy (Mrs. James Carlton Miller).
HC0735.
Saling, Fredrick Williams.
HC0736.
Slabaugh, W.H.
HC0737.
Swarthout, John.
HC0738.
Smith, Patricia Marie.
HC0739.
Seibert, E.E.
HC0740.
St. Germaine, Elizabeth.
HC0741.
Small, Linnie.
HC0742.
Smith, Ethel.
HC0743.
Scott, James Franklin.
HC0744.
Smith, Leonna (Mrs. George Ainslie).
HC0745.
Sterling, Leon (Class of 1941).
HC0746.
Smith, C.K.
HC0747.
Sawain, Chuck.
HC0748.
Shideler, Sally.
HC0749.
Social Group Before 1895.
HC0750.
Sidler, Dorothy Ann.
HC0751.
Stockman, Lowell.
HC0752.
Stewart, Lois (Mrs. John N. Osborn).
HC0753.
Sprague, Charles Arthur (Governor).
HC0754.
Smith, Nolan R.
HC0755.
Spitzer, Terry.
HC0756.
Trine, W.O.
HC0757.
Taube, Marjorie.
HC0758.
Tartar, Herman V.
HC0759.
Thompson, Orla.
HC0760.
Tulley, E. Arthur.
HC0761.
Thompson, George Harris.
HC0762.
Talbot, John.
HC0763.
Thompson, Betty Lynd.
HC0764.
Wilkins, Harold A.
HC0765.
Taylor, LeVerne H. ("Kip").
HC0766.
Tulley, Kenneth Applegate.
HC0767.
Yoshihara, Jack.
HC0768.
Zeran, Dean.
HC0769.
Yunker, Dr. Edwin Arthur.
HC0770.
Yerian, Dr. Theodore.
HC0771.
Yates, Elizabeth Crawford.
HC0772.
Wieman, Zelta.
HC0773.
Wickman, Fanny Getty (Mrs. V.A. Wickman).
HC0774.
Whitby, Isobel.
HC0775.
Weswig, Paul.
HC0776.
Whitby, Mary Harris.
HC0777.
Whitney, Ira P.
HC0778.
Wicklund, Alice.
HC0779.
White, Willard Steen.
HC0780.
Weatherford, Mark.
HC0781.
Wyatt, Minnie.
HC0782.
Wells, Dr. Earl William.
HC0783.
Whiteside, Hal.
HC0784.
Wagner, Dick.
HC0785.
White, J.W. (Dad's Club Secretary).
HC0786.
Woodward, D.H.
HC0787.
Woodcock, M.E.
HC0788.
Wright, Oran Joseph.
HC0789.
Whepley, Ruth Hypatia.
HC0790.
Williams, Ward Charles.
HC0791.
Ward, Dallas.
HC0792.
Wells, Albert.
HC0793.
Smith, Anson Henry ("Pete").
HC0794.
Class of 1922.
[See also panoramic print in Oversize Cabinet Drawer 12.]
HC0795.
Warfield, Lt. Leslie H.
HC0796.
Greater OSC Committee.
HC0797.
Wicks, Bob.
HC0798.
White, Charles.
HC0799.
Weiss, Vern LeMont.
HC0800.
Williams, Floyd.
HC0801.
Walters, Fred C.
HC0802.
Wellman, Harry.
HC0803.
Whitehead, R.L.
HC0804.
HC0805.
Wilson, Eddy Elbridge.
HC0806.
Wood, Homer S.
HC0807.
Withycombe, John.
HC0808.
Wilson, Flora.
HC0809.
Withycombe, Mabel.
HC0810.
Weaver, George E.
HC0811.
Green, Richard Martin.
HC0812.
VanGroos, John Albert.
HC0813.
VanGroos, William.
HC0814.
Uhlman, Millie.
HC0815.
VanGroos, James C.G.
HC0816.
Adair Village.
HC0817.
Class of 1881.
HC0818.
Physical Education - Men - Staff.
HC0819.
Buildings - Dairy (Social Science).
HC0820.
Buildings - Poultry.
HC0821.
Buildings - Nursery School - Orchard St.
HC0822.
Buildings - Physics.
HC0823.
Barometer Staff.
HC0824.
Miller, Teddy Oliver.
HC0825.
HC0826.
HC0827.
Physical Education - Women.
HC0828.
Summer Session - 1930.
HC0829.
HC0830.
Johnson, Kermit Milton.
HC0831.
Mulder, Jack Taylor.
HC0832.
Skelton, Mary Vernon (Mrs. Verlin Thayler).
HC0833.
Oregon Country Man, The.
HC0834.
HC0835.
Shaw, Clayton Albert.
HC0836.
Turner, Marshall Reed.
HC0837.
Johnson, Charles Ervin ("Ole").
HC0838.
HC0839.
HC0840.
Dahl, Kenneth Ward.
HC0841.
HC0842.
Class of 1900.
HC0843.
Alumni Reunion.
HC0844.
Buildings - Original Farm House.
HC0845.
Cosmopolitan Club (includes circa 1910 image of OAC Cosmopolitan Club with Ida Kidder).
HC0846.
Class of 1910.
HC0847.
Class of 1907.
HC0848.
Home Economics.
HC0849.
School of Forestry.
HC0850.
Publications - Student.
HC0851.
McComb, H.G.
HC0852.
Stewart, Blair.
HC0853.
Willkie, Wendel.
HC0854.
Ressler, Dean Edwin De Vorse.
HC0855.
Moses, Col. George Williams.
HC0856.
Struve, Glibert John.
HC0857.
Mattson, Oliver P.
HC0858.
Theiring, Robert.
HC0859.
Lungren, Oliver Arthur.
HC0860.
Whillock, Henry.
HC0861.
Stoddard, Waldo I. (Pete).
HC0862.
Walder, Paul Morand.
HC0863.
Hennessey, Lt. Parker J.
HC0864.
Hessler, G.
HC0865.
Lacey, Frank B.
HC0866.
Carlos, Kathleen.
HC0867.
English, Georgia.
HC0868.
Bush, Dorothy L.
HC0869.
Berg, Emma Johanna.
HC0870.
Student Housing - Campus Court.
HC0871.
Fayle, Jack.
HC0872.
Brasher, Fred.
HC0873.
Gane, Roberta.
HC0874.
Goodale, Kenneth.
HC0875.
Joughlin, Carlton.
HC0876.
Holmes, Fred A.
HC0877.
Gibson, Vane G.
HC0878.
"The Mob" Drama Group, 1892.
HC0879.
Hogan, D.Brooks.
HC0880.
Kistler, L.H.
HC0881.
DeSpain, F.L.
HC0882.
Business and Technology.
[See also panoramic print in 23x30 oversize box at 2/3/4/a.]
HC0883.
Class of 1870.
HC0884.
Class Gifts - Library Clock.
HC0885.
Ritcher, Paul Osborn.
HC0886.
Hawthorne, Prof. B.J.
HC0887.
Marrs, Norma.
HC0888.
Tynan, Patrick Hubert.
HC0889.
Military Balls.
HC0890.
Hall, Donald Gary.
HC0891.
Green, Eris.
HC0892.
Knezevich, Milan.
HC0893.
Kennelly, Clara Jean.
HC0894.
Clark, Ron.
HC0895.
Class of 1876.
HC0896.
Ferraris, Marie.
HC0897.
Jackman, Sally.
HC0898.
Richards, Harry Cecil.
HC0899.
Engineering, School of.
HC0900.
Buildings - Chemical Engineering.
HC0901.
Journalism.
HC0902.
Pharmacy, School of.
HC0903.
Paulson, Oscar I.
HC0904.
Class of 1890.
HC0905.
Class Groups, before 1900.
[See also 12x17 oversize box and panoramic print in 20x24 oversize box at 2/3/4/b.]
HC0906.
Hansen, H.P.
HC0907.
Burson, Ken.
HC0908.
McAlexander, General.
HC0909.
Buck, Doris.
HC0910.
Fisher, Alice.
HC0911.
Faculty - Engineering Staff.
HC0912.
Presidents' House(s).
HC0913.
Athletics - Intramurals - Basketball & Volleyball.
HC0914.
Dunsmoor, Virginia.
HC0915.
Athletics - Tennis.
HC0916.
Buildings - Farm Mechanics.
HC0917.
Athletics - Boxing. circa 1920.

Includes Ralph Carr; Bill Rock; Sigma Delta Psi; and boxing practice.

HC0918.
Athletics - Trophies.
HC0919.
Forsythe, Dr. Warren Ellsworth.
HC0920.
Gifts - Drinking Fountain (Silver Jubilee Gift of the Class of 1904).
HC0921.
Buildings - Veterinary Clinic.
HC0922.
Courtright, Eunice.
HC0923.
Armstrong, William.
HC0924.
Drynan, Douglas H.
HC0925.
Johnson, Rodney S.
HC0926.
Religion - State Committee that Established a Chair at Oregon State College.
HC0927.
Class of 1919.
HC0928.
Jones, Dr. I.R.
HC0929.
Wilster, Dr. Gustav Hans.
HC0930.
Iliff, Robert McGee.
HC0931.
Davidson, Marvin.
HC0932.
Buildings - Quonset Huts.
HC0933.
Buildings - Westminster House.
HC0934.
Buildings - Paleontology Lab.
HC0935.
Army Specialized Training Program.
HC0936.
Horticultural Products.
HC0937.
Soils.
HC0938.
Farm Crops.
HC0939.
Dairy and Animal Husbandry.
HC0940.
Veterinary Medicine.
HC0941.
Seed Laboratory.
HC0942.
Physiology.
HC0943.
Physics.
HC0944.
Herpetology.
HC0945.
Zoology Lab.
HC0946.
Botany.
HC0947.
Chemistry.
HC0948.
Entomology.
HC0949.
Bacteriology.
HC0950.
Food Technology.
HC0951.
Agricultural Engineering.
HC0952.
Fish and Game.
HC0953.
Horticulture.
HC0954.
Future Farmers of America and Future Homemakers of America.
HC0955.
Starr, C.L.
HC0956.
Patterson, Issac Lee.
HC0957.
Buildings - Horticultural Products.
HC0958.
Dryden.
HC0959.
Robinson.
HC0960.
Prosser, Dr.
HC0961.
Buildings - Administration.
HC0962.
Berrian, Bette Jo D.
HC0963.
Extension - 4-H Club Work.
HC0963.
Extension - 4-H Club Work.
HC0964.
Engineering - Civil.
HC0965.
Chemical Engineering.
HC0966.
Engineering - Electrical.
HC0967.
Engineering - Mechanical.
HC0968.
Aeronautics.
HC0969.
Extension Service.
HC0970.
Extension - Corn Show.
HC0971.
Extension - Farm Crops.
HC0972.
Experiment Station - Poultry and Extension - Farm Labor.
HC0973.
Extension - Farm Management.
HC0974.
Extension - Forestry.
HC0975.
Extension - Home Economics.
HC0976.
Calvin, Henrietta (Mrs.).
HC0977.
Home Economics - Clothing and Textiles.
HC0978.
Home Economics - Foods and Nutrition.
HC0979.
Experiment Station - Agriculturual Engineering.
HC0980.
Experiment Station - Animal Husbandry.
HC0981.
Experiment Station - Dairy Products.
HC0982.
Experiment Station.
HC0983.
Experiment Station - Farm Crops.
HC0984.
Experiment Station - Fish & Game Management.
HC0985.
Experiment Station - Food Industries.
HC0986.
HC0987.
Experiment Station - Horticulture.
HC0988.
Experiment Station - Floriculture.
HC0989.
Experiment Station - Plant Pathology.
HC0990.
Feike, Evan Earl, Jr.
HC0991.
Class of 1895.
HC0992.
Experiment Station - Poultry.
HC0993.
Experiment Station - Soils.
HC0994.
Experiment Station - Veterinary Medicine.
HC0995.
Experiment Station - Home Economics.
HC0996.
Experiment Station.
HC0997.
Van Orseel, J.P.
HC0998.
Experiment Station - Astoria.
HC0999.
Experiment Station - Burns.
HC1000.
Experiment Station - Hermiston.
HC1001.
Experiment Station - Hood River.
HC1002.
Experiment Station - Medford.
HC1003.
Experiment Station - Moro.
HC1004.
Experiment Station - Pendleton.
HC1005.
Experiment Station - Squaw Butte.
HC1006.
Experiment Station - Talent.
HC1007.
Experiment Station - Union.
HC1008.
Forestry - McDonald Forest; Peavy and Camp Arboretum (Civilian Conservation Corps).
[See also panoramic prints in 20x24 oversize box at 2/3/4/b.]
HC1009.
Frey, Jean.
HC1010.
Starker, T.J.
HC1011.
Forestry - Wood Products.
HC1012.
Forestry - Forest Products Lab.
HC1013.
Home Economics - Home Management Houses.
HC1014.
Home Economics - Nursery School. 1938.
HC1015.
Music - Band.
HC1016.
Music - Orchestra; including Clorinda Topping (print) and the Lundell Sisters with harp (5x7 negative).
HC1017.
Music - Chorus and Glee Club.
HC1018.
Speech Department - Forensics.
HC1019.
Educational Exposition.
HC1020.
Goodall, Scott.
HC1021.
Friends of Library Banquet. 1947.
HC1022.
Laurence, Erma.
HC1023.
Finley, Ross.
HC1024.
Voorhees, Mollie C.
HC1025.
Applewhite, Lee D.
HC1026.
Nash, Percival.
HC1027.
Bronson, Harriet ("Hattie").
HC1028.
Andrews, Henry A.
HC1029.
Lily, Horace.
HC1030.
Burnett, Brady.
HC1031.
Davidson, Nellie (Mrs. R.E. Wattenburg).
HC1032.
Greffoz, Hortense.
HC1033.
Swann, L.L.
HC1034.
Physical Education - Women - Polo and Riding.
HC1035.
Athletics - Polo and Riding.
HC1036.
Science, School of.
HC1037.
Geology.
HC1038.
Marine Biology, Institute of.
HC1039.
Mother's Weekend.
HC1040.
Emert, Katherine.
HC1041.
Morrow, Reverend.
HC1042.
Warrington, Dr. E.W.
HC1043.
Religion and Religious Activities.
HC1044.
Physical Education - Women - Hockey.
HC1045.
Dad's Weekend.
HC1046.
Spring Pageant.
HC1047.
Ewing, Fred.
HC1048.
Ameriage, Violet.
HC1049.
Homecoming - Signs.
HC1050.
S.A.T.C.
HC1051.
Landscaping and Architecture.
HC1052.
Bailey, Kingman.
HC1053.
Lyman, Mose.
HC1054.
Robley, Betty.
HC1055.
Werner, Richard John.
HC1056.
Schneider, Oscar.
HC1057.
Leech, Archer O.
HC1058.
Owens, Ava.
HC1059.
Rees, H.L.
HC1060.
Stewart, Ruth.
HC1061.
Schumacher, Benjamin.
HC1062.
Watt, Robert.
HC1063.
Hays, W.B.
HC1064.
Howard, D.C.
HC1065.
Jenkinson, Margaret Millicent.
HC1066.
Messer, Lyndell.
HC1067.
Samson, George R.
HC1068.
Childs, Thomas White.
HC1069.
Roach, W.L.
HC1070.
Garnjobst, Laura.
HC1071.
Cronemiller, Lynn F.
HC1072.
Martin, John.
HC1073.
Childs, Leroy.
HC1074.
Cook, Ransom.
HC1075.
Abraham, Dorothea.
HC1076.
Belknap, John Harrison.
HC1077.
Walters, W.H.
HC1078.
Colpits, Olive.
HC1079.
Maddison, Walter F.
HC1080.
Steele, Isabelle.
HC1081.
Scharpf, Alma.
HC1082.
Morse, Donald Thesley Harsh.
HC1083.
Buyers, Donald E.
HC1084.
Gardner, Helen.
HC1085.
Bozorth, Miss Inez V.
HC1086.
Fjeldsted. E.J.
HC1087.
Howard, Russell Marion.
HC1088.
Scea, Paul.
HC1089.
Wilson, A.J.
HC1090.
Rufener, Dr. L.A.
HC1091.
Steele, Betty.
HC1092.
Preston, Robert E.
HC1093.
Middlekauff, Mark H.
HC1094.
Pierce, Edgar Turner.
HC1095.
Harris, Don.
HC1096.
Penland, Dr. Hugh.
HC1097.
Snyder, Helen.
HC1098.
Cooter, John E.
HC1099.
Hetzel, Harry.
HC1100.
Schneider, Miss Louise.
HC1101.
Lowell, Dr. Percival.
HC1102.
Alumni - Reunions - Classes of 1904-1907.
HC1103.
Sitton, Otto.
HC1104.
Seymour, Mrs. H.G. & Harry Chase Seymour.
HC1105.
Genter, Louis Gustave Oswald.
HC1106.
Happold, Louie.
HC1107.
Jackson, Florence.
HC1108.
Hall, Sylvester Benjamin.
HC1109.
Beard, Ralph L.
HC1110.
Lunn, Alfred.
HC1111.
Danneman, Carrie (Mrs. C.T. McDevitt).
HC1112.
Kelly, Harold R.
HC1113.
Thayer, Darwin Greene.
HC1114.
Edwards, Alice.
HC1115.
Gearhart, Philip.
HC1116.
Jewett, Leonard George.
HC1117.
Colborne, Grace.
HC1118.
Mardis, Locke.
HC1119.
Gray, Jack.
HC1120.
Cahill, Robert Carroll.
HC1121.
Davis, Robert A.
HC1122.
Sheehan, Bernard Francis ("Jake").
HC1123.
Black.
HC1124.
Johnston, Herbert Raymond.
HC1125.
Powell, George A.
HC1126.
Jenner, Robinson Crockett.
HC1127.
Bryant, Florence Archie (Mrs. Ralph W. Barker).
HC1128.
Abbott.
HC1129.
Kessi, William Aaron.
HC1130.
Kimmel, Jesse.
HC1131.
Knoll, Paul X.
HC1132.
Samuelson, Olga.
HC1133.
Hickock, Clarence William.
HC1134.
Van Hollebecke, Elvira.
HC1135.
Paine, Vernon V.
HC1136.
Warren, John William.
HC1137.
Cole.
HC1138.
Buxton, Henry O.
HC1139.
Rains, Lyle.
HC1140.
Minsinger.
HC1141.
Riggs, Leib Loundagin.
HC1142.
Merklin, Chester Philip.
HC1143.
Class of 1909 - Reunion.
HC1144.
Moreland, Miss Ruth.
HC1145.
Mitchell, Frances Willard.
HC1146.
Devine, Clyde.
HC1147.
Summer Session - High School Dean's Course. 1925.
HC1148.
Campbell, Prince Lucian.
HC1149.
Langan, William ("Bill").
HC1150.
Agriculture Club.
[See also panoramic print in 23x30 oversize box at 2/3/4/a.]
HC1151.
Monroe, Cal Graham.
HC1152.
Children's Farm Home.
HC1153.
Diatt, Mrs.
HC1154.
Class Gifts - Class of 1923.
HC1155.
Memorial Day Celebration. ca. 1944.
HC1156.
Triad Club. 1930-1966.
HC1157.
Horner Museum.
HC1158.
State Board of Higher Education.
HC1159.
Class of 1888.
HC1160.
Poultry.
HC1161.
Phillips, Wendell James.
HC1162.
Sun Dial.
HC1163.
Scabbard and Blade.
HC1164.
King, Tsoo.
HC1165.
Brye, Joseph.
HC1166.
Regents, Board of.
HC1167.
Nance, Col. Donald W.
HC1168.
HC1169.
Mother's Weekend - Planning Committee.
HC1170.
Dixon, William F.
HC1171.
Physical Education - Women - Gymnastics.
HC1172.
Stock Judging Team. 1921.
HC1173.
Foreign Students.
HC1174.
Board of Intercollegiate Athletics.
HC1175.
Amicitians.
HC1176.
Talons.
HC1177.
Sigma Delta Chi.
HC1178.
Phi Kappa Phi.
HC1179.
Alpha Lambda Delta.
HC1180.
General Engineering Society.
HC1181.
Cap and Gown.
HC1182.
Theta Sigma Phi.
HC1183.
Phi Chi Theta.
HC1184.
Weber, Vera.
HC1185.
Christianson, Bob.
HC1186.
Conklin, Marian.
HC1187.
Kramer, Mildred Inez.
HC1188.
Wessel, Louis.
HC1189.
Honors and Awards.
HC1190.
Hirstel, Robert ("Bob").
HC1191.
Alpha Chi Omega.
HC1192.
Warrington, Letty.
HC1193.
Bernard Daly Club.
HC1194.
Sigma Pi Sigma.
HC1195.
Sigma Xi Honorary.
HC1196.
Hammer and Coffin.
HC1197.
Duruz, Margaret Ann.
HC1198.
McFadden, Raymond Lane ("Tagg").
HC1199.
Wood, Gregory Burton.
HC1200.
Shonkwiler, Myrtle.
HC1201.
Cauthorn, Maud.
HC1202.
Cooley, Earl R.
HC1203.
Ski Club.
HC1204.
Agony Four.
HC1205.
College Folk Club.
HC1206.
Oregon, University of.
HC1207.
Athletics - Swimming.
HC1208.
YMCA and YWCA.
HC1209.
College Press.
HC1210.
Physical Education - Women - Volleyball.
HC1211.
Physical Education - Women - Softball.
HC1212.
Physical Education - Women - Fencing.
HC1213.
Physical Education - Women - Riflery.
HC1214.
Saunders, Majorie Ann ("Margi").
HC1215.
Class of 1935 - Freshman Class Elections.
HC1216.
Class of 1949 - Freshman Class Elections.
HC1217.
Buckhorn, Elmer Alfred.
HC1218.
Class of 1938 - Freshman Class Officers.
HC1219.
Class of 1933 - Freshman Class Officers.
HC1220.
Class of 1932.
HC1221.
Stein, Roy Wilfred.
HC1222.
Class of 1944.
HC1223.
Alumni - Reunion Committee for 69th Commencement (also Candidates for Student Body Officers).
HC1224.
Richards, Lawrence Phillips.
HC1225.
Buildings - Sorosis Hall.
HC1226.
Calloway, Mae.
HC1227.
Whitlock, Melvin.
HC1228.
Weber Bros.
HC1229.
Alpha Hall - People (Women's Dorm).
HC1230.
Matson, Leonard and Ludwig.
HC1231.
Burchell, Ed.
HC1232.
Brands, Dwane and Henry.
HC1233.
Holcomb, Glen W.
HC1234.
Garber, Richard ("Dick").
HC1235.
Pickering, Marjorie.
HC1236.
Crawford, Dorothy.
HC1237.
Bruns, Dorothy.
HC1238.
Thanes.
HC1239.
Veterans' Education.
HC1240.
Mesang, Theodore Lawrence.
HC1241.
Elkins, Jane.
HC1242.
Wyman, Jo.
HC1243.
Robertson, Bill.
HC1244.
Sanborn, Dr. Ethel.
HC1245.
Siemens, Beverly.
HC1246.
Seberg, Kay.
HC1247.
Forest, Marian Bernice.
HC1248.
Mann, Alice Leona.
HC1249.
Flory, Jane.
HC1250.
Class Gifts - Memorial to President Kerr.
HC1251.
Johnson, Charles L.
HC1252.
Herbarium.
HC1253.
Trysting Tree.
HC1254.
Buildings - Coliseum (Gill).
HC1255.
Coliseum Dedication. 1950.
HC1256.
Class Gift. 1907.
HC1257.
Mosby, William Millard ("Bill").
HC1258.
Buildings - Oceanography.
HC1259.
Fleming, Edwin Thomas.
HC1260.
DeSylvia, Thomas Elias ("Tom").
HC1261.
Brandon, Eunice O.
HC1262.
Krell, Bob (Robert Kenneth).
HC1263.
McReary, Ronald.
HC1264.
Snyder, Ray.
HC1265.
Wheeler, Kay.
HC1266.
Moe, Estora R.
HC1267.
Hahn, Archibald.
HC1268.
Custshall, Tom.
HC1269.
Maple, Howard.
HC1270.
Riding Activities - Men and Women.
HC1271.
Hise, Colleen Marie.
HC1272.
Wolfe, Adolphe.
HC1273.
Joslin, Harold W. and Joslin, Woodrow Charles.
HC1274.
World War II Campus Activities.
HC1275.
Lindsay, Forest.
HC1276.
Atwood, Dr. William.
HC1277.
Petri, Lillian Jefferies.
HC1278.
Class Gifts - Class of 1917.
HC1279.
Wilson, Jessie.
HC1280.
Hudson, Ernest Allsworth.
HC1281.
Homecoming Queens.
HC1282.
Utopian Literary Society.
HC1283.
Statts, Cecil.
HC1284.
Tartar, Lena Belle.
HC1285.
Expey, Minnette Phillips (Mrs. T.W. Espey).
HC1286.
Student Body.
HC1287.
Mechanical Drawing Class. ca. 1890s.
HC1288.
Reunion Group. 1901-1905.
HC1289.
Jeffersonian Literary Society.
HC1290.
Simpson, Otto Gerald.
HC1291.
Wells, Mrs. Vera.
HC1292.
Jackson, Robert Combs.
HC1293.
Delta Theta Sigma.
HC1294.
Paulson, Joe.
HC1295.
Hiastel, Dave.
HC1296.
Harris, Linden Eli ("Lynn").
HC1297.
Experiment Station - Red Hill.
HC1298.
Experiment Station - Malheur Branch.
HC1299.
Experimental Fur Farm.
HC1300.
Cordley, Dorothea McLouth (Mrs. O.H. Muth).
HC1301.
Irrigation.
HC1302.
Class Gifts - Organ - Class of 1948 and others.
HC1303.
Inskeep, Betty.
HC1304.
Home Economics - Research.
HC1305.
Coop Bookstore.
HC1306.
Cordova Family.
HC1307.
Cortright Triplets.
HC1308.
Spitzer, Ralph William (and wife).
HC1309.
Spitzer Award.
HC1310.
Aldrup, Col. Earl.
HC1311.
Metschan, Phil.
HC1312.
Ayre, Robert S.
HC1313.
Butts, Dr. Joseph S.
HC1314.
Einarsen, Arthur Skogman.
HC1315.
Burya, Ada.
HC1316.
Burtner, P.H.
HC1317.
Britton, Earl A.
HC1318.
Brands, Robert ("Bob").
HC1319.
Burlage, Henry Matthew.
HC1320.
Bowers, Miss M.
HC1321.
Blatz, Dr. (and daughter).
HC1322.
Butler, M.H. ("Dad").
HC1323.
Berre, Ens. Steve.
HC1324.
Beats.
HC1325.
Baker.
HC1326.
Bernier, Paul E.
HC1327.
Bains, T.M.
HC1328.
Baender, Fred G.
HC1329.
Compton, Oliver C.
HC1330.
Caldwell, William E.
HC1331.
Carpenter, Paul.
HC1332.
Cooley, Ester B.
HC1333.
Coutts.
HC1334.
Cowie, Harry.
HC1335.
Cox, George Bryan.
HC1336.
Curtain, Irene and Ione.
HC1337.
Crossen, G.E.
HC1338.
Crowther, Dr. James E.
HC1339.
Irwin, Samuel Glasco.
HC1340.
Jacobs, Rose.
HC1341.
State Capitol Building.
HC1342.
Campus Barracks. 1918.
HC1343.
Naill, Nellie Lee.
HC1344.
Corvallis College.
HC1345.
Ikeler, Kenneth Cole.
HC1346.
Kelts, Lora Ives (Mrs. Don).
HC1347.
Irvine, Paul.
HC1348.
Gray, John G.
HC1349.
Gilkey, Gordon W.
HC1350.
Glasso, Miss Ruth.
HC1351.
Gibson, Mr. Emery Menzo.
HC1352.
Griffith, Major John A.
HC1353.
Groesbeck, R.C.
HC1354.
Frisbie, Commander Charles J.
HC1355.
Fifer, Russell.
HC1356.
Emmett, Dr. Paul H.
HC1357.
Englund, Eric.
HC1358.
Erwin, Ellsworth Jr.
HC1359.
DeBoer and W.A. Jensen.
HC1360.
Darlington, Lawrence.
HC1361.
Donham, Dr.
HC1362.
Durant, Dr.
HC1363.
Lane, Lucy.
HC1364.
Larsen, Rosemary Farie.
HC1365.
Larsen, Carl V.
HC1366.
Landis, Mrs. Bertha.
HC1367.
Lee, Martha.
HC1368.
Leland.
HC1369.
Lingman, Dr. Henry.
HC1370.
Lukens, Glen.
HC1371.
Keevil, Charles Samuel.
HC1372.
Bolinger, Florence King Van Etten.
HC1373.
Kiddle, Clyde.
HC1374.
Klinck, Dr. and W.A. Jensen.
HC1375.
Kirkendall, Lester.
HC1376.
Kurth, Ervin, F.
HC1377.
Johnson, Ray George and P.M. Brandt.
HC1378.
Jensen, Capt.
HC1379.
Mills, Miss Camilla and Ava B. Milam.
HC1380.
Maple, Mrs. Howard Albert & Mrs. H. Ralph Witchell.
HC1381.
Milligan, Dr.
HC1382.
Millihan, Frances.
HC1383.
Molohon, A.D.
HC1384.
Motz, Fred.
HC1385.
Mumford, D. Curtis.
HC1386.
Minnen, Miss.
HC1387.
McLeod, G.B.
HC1388.
Merriam, Dr. John C.
HC1389.
McNary, Senator.
HC1390.
McDonald, Ronald Carrol.
HC1391.
McKnight, Charles F.
HC1392.
McKinney, Walter Verne.
HC1393.
Newcomb, Gerald.
HC1394.
Commencement Speakers.
HC1395.
Newton, Emery J. and Alva A. (twins).
HC1396.
Nye, Miss Claribel.
HC1397.
Proctor, Phimister Bayard.
HC1398.
Pennel, Mary.
HC1399.
Platt.
HC1400.
Putnam, Dr. G.L.
HC1401.
Olsen, Moroni.
HC1402.
Stevens, Rev. Chaplain Daniel.
HC1403.
Sipe, Frank Perry.
HC1404.
Smith, Clair.
HC1405.
Smith, Harold H.
HC1406.
Sinitsen, Dr. David.
HC1407.
Shelton, Celia D.
HC1408.
Shepard, Claiborne Lockley.
HC1409.
Sharp, James S.
HC1410.
Schawrtz.
HC1411.
Salisbury, Morse.
HC1412.
Scott, George.
HC1413.
Rozzen, Carl.
HC1414.
Roy, Ted.
HC1415.
Rounds, Wallace Thornton.
HC1416.
Robinson, Ruth.
HC1417.
Ristow, Dr. Cecil.
HC1418.
Richmond, Henry Russell.
HC1419.
Reiman, Alfred.
HC1420.
Rahn, Dr.
HC1421.
Class of 1872.
HC1422.
Taylor, Waldo Bruce.
HC1423.
Tabor.
HC1424.
Totten, Carl.
HC1425.
Tull, J.H.
HC1426.
Ullman, Dr.
HC1427.
Yuille, N.
HC1428.
Winston, Mrs. Mabel.
HC1429.
Almack.
HC1430.
Allen, Jay.
HC1431.
Alcott, Gordon.
HC1432.
Anderson Family.
HC1433.
Bryant.
HC1434.
Brown Family.
HC1435.
Bennett, Marine Ensign.
HC1436.
Urban, P.O.
HC1437.
Baldwin, Laurin Burton (Mrs. and Mrs.).
HC1438.
Huren.
HC1439.
Hyslop, G.R.
HC1440.
Hovland, C.W.
HC1441.
Sigma Chi.
HC1442.
Hughes.
HC1443.
Scott, William Ross.
HC1444.
Cheldelin, Vernon.
HC1445.
Crossett, Lucy.
HC1446.
Cowgill, Mr. and Mrs.
HC1447.
Coop Council.
HC1448.
Fels, Dr. and Mrs.
HC1449.
Dads' Club.
HC1450.
Reymers, Sally.
HC1451.
Zielinski, Quentin Bliss.
HC1452.
Hanson, J.H.
HC1453.
Holthouse, Mary.
HC1454.
Hoyt, Dean H.V.
HC1455.
Colonel, G. and A.W. Oliver.
HC1456.
Mothers' Club.
HC1457.
Grufke, Donald Roberts.
HC1458.
Police School.
HC1459.
Engineering, Agricultural.
HC1460.
Culver, Miss.
HC1461.
Dodd, Ed.
HC1462.
Wilderman, Isabel.
HC1463.
Williams, Dr. Jesse E.
HC1464.
Robison, T.G. and Family.
HC1465.
Wulzen, Van W.
HC1466.
Woodhouse, Mrs. Chase Going.
HC1467.
Walls, Robert.
HC1468.
Walder, Rev. D.D.
HC1469.
Wiley, Bonnie.
HC1470.
Warren, Glenn.
HC1471.
Wattenpaugh, Father.
HC1472.
Webb Twins (Charles and Robert).
HC1473.
Ritchie, Glenn.
HC1474.
Gilkey, Richard William.
HC1475.
Experiment Station - Klamath Falls.
HC1476.
Associated Women Students.
HC1477.
Campus Gates - Dedication and Erection.
HC1478.
Marks, Hoke and daughters.
HC1479.
Myers Family.
HC1480.
Mott, James W.
HC1481.
Williams, Lois.
HC1482.
West, Lt. Norman.
HC1483.
Tau Beta Pi.
HC1484.
Swarthout, Gladys.
HC1485.
Zeller, Sanford Myron.
HC1486.
Moore, Coleen.
HC1487.
Schlechten, Dr.
HC1488.
Miller, Jo.
HC1489.
Alumni - Officers.
HC1490.
Dana, Dr. Bliss F.
HC1491.
Buxton, Marilyn.
HC1492.
Rifle Team.
HC1493.
Pilot Training.
HC1494.
Phi Lambda Delta.
HC1495.
Peavy Cabin.
HC1496.
Popovich, Milosh.
HC1497.
Omicron Nu Officers.
HC1498.
"Thirty Staters".
HC1499.
Eta Sigma Phi.
HC1500.
Poling, Dr. Daniel A. and Penrose.
HC1501.
Powers, Dr. W.L.
HC1502.
Class of 1942 - Officers.
HC1503.
Class of 1941.
HC1504.
Seabeck, Group.
HC1505.
Faculty - Agriculture Staff.
HC1506.
Smith, Esther Ruby.
HC1507.
HC1508.
Buildings - Industrial.
HC1509.
McDonald, Hovey Clyde.
HC1510.
Ft. Hoskins.
HC1511.
Murals in Campus Buildings.
[See also 16x20 Oversize Box.]
HC1512.
Band Contests (High School).
HC1513.
Prichard, D.W.
HC1514.
Faculty - Physical Education for Women.
HC1515.
Governors (Earl Snell).
HC1516.
Faculty - Joseph Emery - Math.
HC1517.
Alumni - Charles Hartsock.
HC1518.
Pioneer Wagon.
HC1518a.
Tractor Endurance Run.
HC1519.
Tractor Endurance Test.
HC1520.
Alumni - Reunion 1937.
HC1521.
Jarvis, Joseph Wear.
HC1522.
Alumni - Abrams, W. Carl.
HC1523.
Class Of 1951 - Senior Day Style Show.
HC1524.
Adams, Percival.
HC1525.
Registrars Conference - Pacific Coast Association of Collegiate Registrars.
HC1526.
Faculty - Math Staff.
HC1527.
Alumni - Committee for Reunions in 1926.
HC1528.
Athletics - Coaches.
HC1529.
Faculty Banquet. 1932.
HC1530.
Athletics - Football Greats.
HC1531.
Alumni - Committee for Reunions.
HC1532.
Alumni - Reunion Committee - 1931.
HC1533.
Carter, Margaret Ann.
HC1534.
Administrative Council.
HC1535.
Associated Students - Officers.
HC1536.
Yukon Pacific Fair Seattle. 1909.
HC1537.
Experiment Station Superintendents.
HC1538.
Presidents.
HC1539.
Speech Department - Forensics - Transcontinental Debate Tour.
HC1540.
Library Film Strip Negatives. 1941.
HC1541.
Athletics - Football; OAC's Pacific Coast Champs of 1907.
HC1542.
Gilkey, Jesse Smart.
HC1543.
Pease, Edward C.
HC1544.
Students - Popularity Winners (Howard Maple and Evelyn Jacobs). 1929.
HC1545.
Class of 1928.
HC1546.
Faculty - Xanten, Jeanette - Music.
HC1547.
Extension Meeting, Talent, Ore.
HC1548.
Oregon Constitution (title page for early edition).
HC1549.
Outside Speakers.
HC1550.
Fitts, Edward Blodgett.
HC1551.
Gerhardt, John J.
HC1552.
Whale Bone.
HC1553.
Confrences and Conventions - Agriculture and Vocational Education.
HC1554.
Military - Student Army Training Corps.
HC1555.
Stadium Campaign.
HC1556.
Minor, Mrs. G.P.
HC1557.
Powell, William and wife.
HC1558.
HC1559.
Alumni - Failing, Kate.
HC1560.
Oratorical Contest.
HC1561.
Stovall, Dennis H.
HC1562.
Audio-Visual Services.
HC1563.
Faculty - Henderson, M.P.
HC1564.
Buildings - Fires.
HC1565.
Baker, George L.
HC1566.
Swarthout, Arthur Vance.
HC1567.
Workinger, May.
HC1568.
Sheridan, Rose Mae.
HC1569.
North, William.
HC1570.
Shaw, James Niven ("Hunk").
HC1571.
Summer School - Faculty.
HC1572.
Kunz, Adolph Henry.
HC1573.
Forest Club.
HC1574.
Fulkerson, Hazel.
HC1575.
Exposition. 1924, 1926, and 1929.
HC1576.
Journalism, Industrial - Staff.
HC1577.
Health Honors Week.
HC1578.
Commencement - Honorary Degrees.
HC1579.
Faculty - Chemistry.
HC1580.
Nixon, Richard.
HC1581.
Heckart Boarding House. 1921.
HC1582.
Underwood, Irving Melville.
HC1583.
Oceanography, Department of.
HC1584.
Class of 1912 - Reunions.
HC1585.
Class of 1927 - Reunions.
HC1586.
Howard, Charles A.
HC1587.
Brown, Sam H.
HC1588.
Jensen, James Herbert.
HC1589.
Extension - Institute for Town and Country Churches.
HC1590.
Morgan, Velma.
HC1591.
Mines, School of.
HC1592.
Sons and Daughters of Alumni.
HC1593.
Alumni - Golden Jubilee Reunions.
HC1594.
Price, William Henry.
HC1595.
Faculty - Graduate Council.
HC1596.
Class of 1894.
HC1597.
Class of 1906.
HC1598.
Faculty Group before 1910.
HC1599.
Forestry.
HC1600.
Alumni - Football - Varsity Parade. 1927.
HC1601.
R.J. Nichols Fund Committee.
HC1602.
HC1603.
Lemon-Orange Squeeze - Varsity "O" Dance.
HC1604.
Cummings, Arthur William.
HC1605.
Baker, Walter Rawalt.
HC1606.
Burton, Arthur William.
HC1607.
Brown, Urie Eugene.
HC1608.
Collette, Allen Henry.
HC1609.
Cooke, Herbert E.
HC1610.
Corbett, Walter R.
HC1611.
Diven, Minnie.
HC1612.
Ewart, Fred Edgerton.
HC1613.
Gianella, Vincent Paul.
HC1614.
Graham, Fred Earl.
HC1615.
Grimm, Kenneth Burton.
HC1616.
Hiatt, John Williams ("Jack").
HC1617.
Hardy, Orlando B.
HC1618.
Hays, Charles Henry.
HC1619.
Howey, Leonard Barton.
HC1620.
Jeffreys, Russell Samuel.
HC1621.
John, Ernest Valentine.
HC1622.
McFadden, Shamus O'Brien.
HC1623.
Metcalf, Cecil Elma ("Bill").
HC1624.
Miller, Rawla Arnold.
HC1625.
Price, Minnie.
HC1626.
Poff, Philip Ray.
HC1627.
Rees, Ralph Waldo.
HC1628.
Slater, Woodson Eugene.
HC1629.
Winslow, Gilbert Fayette.
HC1630.
Wright, David Alvis.
HC1631.
Wright, Frank Wilbur.
HC1632.
Zimmerman, George S.
HC1633.
Duckworth, Luther Andrew.
HC1634.
Tuttle, Cap Howard.
HC1635.
Breithaupt, LeRoy R.
HC1636.
Reynolds, Jay Merritt.
HC1637.
Stone, Cedric Hiram.
HC1638.
Bendshadler, George Henry.
HC1639.
Davis, Lucile Allen.
HC1640.
Class of 1905- Reunion.
HC1641.
Class of 1898- Reunion.
HC1642.
Teachers at Eastham School, Oregon City.
HC1643.
Tuesday Reading Club.
HC1644.
General Electric College Bowl Team. 1962.
HC1645.
Rice, Ernest Graham.
HC1646.
4-H Club Group - Campus.
HC1647.
Edwards, Frank E.
HC1648.
Carrol, Emil Elmo.
HC1649.
Clark, Bliss Lucius.
HC1650.
Military - Cadets.
[See also panoramic prints in 23x30 oversize box at 2/3/4/a and in Oversize Cabinet Drawer 12.]
HC1651.
High School Track Meet at OAC 1907.
HC1652.
Class of 1913 - Reunion.
HC1653.
Dean, Jay Ruskin.
HC1654.
Plankington, John Clyde.
HC1655.
Peery, Mayme Ocleva (Clevia).
HC1656.
Cramer, Grace (Mrs. Orin Roy West).
HC1657.
Webber, Ward Percy.
HC1658.
Wall, Homer Stacy.
HC1659.
Vincent, Pearl (Mrs. Summer).
HC1660.
Vincent, Clarence Cornelius.
HC1661.
Thomson, Aura Amarilla (Mrs. Ralph W. Allen).
HC1662.
Struve, Marcus.
HC1663.
Starr, Clair Wetha (Mrs. G.E. Smith).
HC1664.
Starr, Wilde (Mrs. R.B. Kenoyer).
HC1665.
Sprague, Claude Bates.
HC1666.
Sprague, Roy Herbert.
HC1667.
Sprague, Helen Maude.
HC1668.
Sprague, Hazel E.
HC1669.
Reynolds, Ralph Elmer.
HC1670.
Pratt, Lois Lucinda.
HC1671.
Newkirk, Evelyn (Mrs. Riebhoff).
HC1672.
Nelson, George Allen.
HC1673.
Kerr, Fred.
HC1674.
Johnson, Oliver Clarence.
HC1675.
Howard, Joseph William.
HC1676.
Hawley, Cora (Mrs. Cole).
HC1677.
HC1678.
Hall, Frank Edward.
HC1679.
Gill, Howard.
HC1680.
Ewing, Georgia Virgina.
HC1681.
West, Clarence Theodore.
HC1682.
Hall, Etta Anna.
HC1683.
Elrod, DeWalt Quinn.
HC1684.
Edwards, Belle Bertie.
HC1685.
Edwards, Bertha Beulah.
HC1686.
Edwards, Velma (Mrs. Hull).
HC1687.
DeHaven, Glen.
HC1688.
Currin, Nettie Elsie (Mrs. Pruitt Cox).
HC1689.
Currin, Linnie (Mrs. Herman Lindseth).
HC1690.
Currin, Lillie Florence (Mrs. Happold).
HC1691.
Currin, Cleve Johnson.
HC1692.
Christiansen, Conrad.
HC1693.
Callaway, Edward Cleveland.
HC1694.
Cale, Philip Harrison.
HC1695.
Brown, Sherman Asher.
HC1696.
Bell, Sadie (Mrs. L. Harris).
HC1697.
Autzen, Thomas John.
HC1698.
Allen, Ralph Wilmer.
HC1699.
Winniford, Martha D. (Mrs. Roy P. Doyle).
HC1700.
Starr, Ruby Irene (Mrs. Basil Witzig).
HC1701.
Winniford, John Franklin (Frank).
HC1702.
Davidson, Gertrude Luella (Mrs. J. Frank Winniford).
HC1703.
Mills, Roger Quarles.
HC1704.
Hanny, John Edward.
HC1705.
Stratton, William Thomas.
HC1706.
Taber, Howard Weston ("Tabe").
HC1707.
Wiggen, Eugene Cyrus.
HC1708.
Melhase, John.
HC1709.
McFarland, Helen.
HC1710.
Steamboats.
HC1711.
Lotz, Dumont.
HC1712.
Belton, Howard Clair.
HC1713.
Sly, Robert Eustance.
HC1714.
Carl, Marion Eugene.
HC1715.
Aiage, John De.
HC1716.
Delta Zeta.
HC1717.
Johnson, Walter Theodore.
HC1718.
Craig, Moses.
HC1719.
Edwards, Webley.
HC1720.
Hoerner, Godfry Richard.
HC1721.
Willey, Earl Clark.
HC1722.
Alpha Zeta - 29th Annual Banquet.
HC1723.
Aerial Views - Campus.
HC1724.
Cyclotron.
HC1725.
Arcadia Club.
HC1726.
Nash, Wallis.
HC1727.
Weniger, Willibald.
HC1728.
Nolan, Gertrude.
HC1729.
Class of 1873.
HC1730.
Class of 1871.
HC1731.
Bakkum, Glenn Almer.
HC1732.
Blazier, Florence.
HC1733.
Burtner, John Cole.
HC1734.
Gilkey, Helen Margaret.
HC1735.
McAllester, Laura Cornelia.
HC1736.
Maris, Paul Vestal.
HC1737.
Harding, Clara Thayer Eglin.
HC1738.
Natural Resources, Department of.
HC1739.
Hager, Robert Henry.
HC1740.
Fletcher, Elizabeth.
HC1741.
Jamison, Neal Clement.
HC1742.
Jardine, James Tertius.
HC1743.
Jensen, Lillian Francis (Mrs. W.A.).
HC1744.
Hull, Mary Bowman.
HC1745.
Burns, Lillian.
HC1746.
Cate, Mary Enid (Mrs. P.A. Lockwood).
HC1747.
Chapman, Alexander Kesterson.
HC1748.
Farrell, Nellie Martha.
HC1749.
Gilkey, Herbert James.
HC1750.
Goodrich, Agnes (Mrs. Ray Berry).
HC1751.
Harper, George Lyle.
HC1752.
Hukill, Myra Evangeline (Mrs. G.S. Groshong).
HC1753.
McHenry, Gertrude Elizabeth (Mrs. W.C. Stinson).
HC1754.
Parsons, Bessie Florence (Mrs. Holloway).
HC1755.
Peterson, Ivy Cecil.
HC1756.
Romtveldt, Alvhild (Mrs. Charles Patton).
HC1757.
Scovill, Ruth Winnifred (Mrs. F.J. Blattner).
HC1758.
True, Ina Content.
HC1759.
Marrs, William Lester.
HC1760.
Smith, Willard W.
HC1761.
Buchanan, Kate (Mrs. Henry H. Veatch).
HC1762.
Oren, Lewis W.
HC1763.
Nash, Dorothea (Mrs. Frederick Stewart Francis).
HC1764.
Morrison, Archibald Davis.
HC1765.
Lewis, Arthur Clay.
HC1766.
Kidder, Andrew B.
HC1767.
Holman, Wiley Franklin.
HC1768.
Gellatly, Jennie (Mrs. George Walter Palmer).
HC1769.
Finley, Edna (Mrs. John G. Buchanan).
HC1770.
Emmett, Edward Getty.
HC1771.
Desborough, Henry M.
HC1772.
Currier, Evelyn (Mrs. Richard W. Scott).
HC1773.
Caples, Frederick C.
HC1774.
Campbell, Henrietta (Mrs. Frederick C. Caples).
HC1775.
Buxton, Austin T.
HC1776.
Bump, Mark Bailey.
HC1777.
Adamson, David P.
HC1778.
Leuenberger, Louise (Mrs. McDonald).
HC1779.
Doughty, Edwin Roger.
HC1780.
Newton, Janie (Mrs. Brown).
HC1781.
Palmer, George Walter.
HC1782.
Parsons, Franck Josephine.
HC1783.
Peebler, David Pendleton.
HC1784.
Sawtell, Iva (Mrs. A.C. Lewis).
HC1785.
Adamson, James Edward.
HC1786.
Alger, Philip E.
HC1787a.
Beall, Thomas.
HC1787b.
Buchanan, Alice (Mrs. Herren).
HC1788.
Lacy, William B.
HC1789.
Looney, Walter W.
HC1790.
Denman, George W.
HC1791.
DeLong, Ernest H.
HC1792.
Henderson, Mary (Mrs. J.I. Harvey).
HC1793.
Castro, Seth L.
HC1794.
Castro, Julia Agusta (Mrs. H.A. Andrews).
HC1795.
Williams, W. Claude.
HC1796.
Wood, Marion F.
HC1797.
Wicks, Alice Lettie (Mrs. Hutson).
HC1798.
Robbins, Orla (Mrs. Austin T. Buxton).
HC1799.
Brandon, Lucile (Mrs. Chamberlin; later Mrs. Guy Blancher).
HC1800.
Smith, Joseph C.
HC1801.
Stemmler, Milton A.
HC1802.
Wyatt, Milton A.
HC1803.
Talbott, Arthur Newell.
HC1804.
Mercury, Statue of - Gift of Dr. E.J. Kraus.
HC1805.
Rodich, Grover William.
HC1806.
Ellison, Joseph Waldo.
HC1807.
Brady, James J.
HC1808.
Jones, Walter Richard.
HC1809.
Feikert, Grant Stephen.
HC1810.
Dolan, Samuel Michael.
HC1811.
Lewis, Mortimer Reed.
HC1812.
Fasten, Nathan.
HC1813.
Christensen, Bert Einar.
HC1814.
Branton, Clarence Ivan.
HC1815.
Bullis, Deloss Everett.
HC1816.
Simms, Bennett Thomas.
HC1817.
Sherburne, J. Wilson.
HC1818.
Dykstra, Theodore P.
HC1819.
Demuth, Henry Cornelius.
HC1820.
Dethman, Robert Allen.
HC1821.
Oceanography - Research Vessels.
HC1822.
Sangren, Ernest Nelson.
HC1823.
Steward, Albert Newton.
HC1824.
Sinnard, Herbert Reeves.
HC1825.
Stevens, Edward Almeron.
HC1826.
Skow, Miss Gertrude.
HC1827.
Smith, Edwin Monroe.
HC1828.
Stevens, Blanche W.
HC1829.
Swartz, Willis G.
HC1830.
Burt, Wayne Vincent.
HC1831.
Frolander, Herbert Farley.
HC1832.
Starr, Eugene C.
HC1833.
Walsh, William E.
HC1834.
Kleinsorge, R.E.
HC1835.
Brand, C.A.
HC1836.
Ruhl, Robert W.
HC1837.
Richards, John Reese.
HC1838.
Wescott, Hazel Kelsay.
HC1839.
Haith, Marvin Reynolds.
HC1840.
Hurd, Edward L.
HC1841.
Carlson, Ted, Jr. (Theodore G.).
HC1842.
Livingston, Edith.
HC1843.
Vance, Herbert Townsend.
HC1844.
VanHorn, Edna Marjorie.
HC1845.
Vaughn, Ernest Vancourt.
HC1846.
Utterback, Gene Ilo.
HC1847.
Wooster, Ruth Constance.
HC1848.
Samuels, Clifford Elroy.
HC1849.
Winger, Carlyn Reo.
HC1850.
Yeager, Harvey Harold.
HC1851.
Wilson, Ray.
HC1852.
Vrooman, Charles Willaim.
HC1853.
Wise, Julianne.
HC1854.
Wise, Robert James.
HC1855.
Webster, Glen Merrill.
HC1856.
Wright, William R.
HC1857.
Wittkopf, John Joseph.
HC1858.
Walgren, Paul August.
HC1859.
Wiegand, Ernest Herman.
HC1860.
Viggers, Robert Frederick.
HC1861.
Young, Catherine (Mrs. D. Palmer Young).
HC1862.
Lunde, Ralph Nicholas.
HC1863.
Lutz, Lois Aileen.
HC1864.
Lewis, Claude Issaac.
HC1865.
Weiser, Virginia Ruth.
HC1866.
Watkins, Martin Abraham.
HC1867.
Boynton, Dr. W.P.
HC1868.
Woolbert, Richard Latham.
HC1869.
Weibel, John Lawrence.
HC1870.
Vietti, Edward.
HC1871.
Williams, Roger N.
HC1872.
Upchurch, Melvin Louis.
HC1873.
Wilson, Marjorie Ann.
HC1874.
White, Jane.
HC1875.
Fox, Clayton.
HC1876.
Colby, Ralph.
HC1877.
Taylor, A.D.
HC1878.
Taylor, Alfred.
HC1879.
Lewis, Mary Eunice.
HC1880.
Fuller, Carl Wellington.
HC1881.
Field, Margaret Muriel.
HC1882.
Freed, Mrs. V.H. (Anna May Carlson).
HC1883.
Field, Mrs. Marian.
HC1884.
Freed, Cpt. Cleo Samuel.
HC1885.
Forbes, Stuart Gordon.
HC1886.
Clinton, Frances Ann.
HC1887.
Cauthorn, Thomas E.
HC1888.
Maris, William Homer.
HC1889.
Johnson, Joe Bonner.
HC1890.
Lutz, William.
HC1891.
Case, Miss Lucy A.
HC1892.
Lake, Adelaide Valeta.
HC1893.
Alexander, John Billings.
HC1894.
Teutsch, William Leroy.
HC1895.
Trindle, Eleanor.
HC1896.
Cronin, Morton John.
HC1897.
Thomas, Charles Edwin.
HC1898.
Thompson, Benjamin Garrison.
HC1899.
Takalo, David Swain.
HC1900.
Tressler, Bessie Gwyneth.
HC1901.
Cunningham, Mrs. Helen.
HC1902.
Crane, June Ellen.
HC1903.
Thornley, Doris Mabel.
HC1904.
Costello, Dora Himmelsbach.
HC1905.
Selling, Ben.
HC1906.
Steenbock, Dr. Harry.
HC1907.
Sullivan, James Frederick.
HC1908.
Sullivan, Carolyn Gaskins.
HC1909.
Snipper, Helen Robinson.
HC1910.
Sturges, Nettie Laura.
HC1911.
Steenland, Adin Peter.
HC1912.
Smith, Wallace Francis.
HC1913.
Bennion, Noel Lindsay.
HC1914.
Smith, James William.
HC1915.
Petzel, Dr. Florence Eloise.
HC1916.
Alben, Arthur Otto.
HC1917.
Football Team of 1915.
HC1918.
Squires, Henry Dayton.
HC1919.
Sackett, Beatrice Walton.
HC1920.
Rebec, George.
HC1921.
Phillips, Mark Clyde.
HC1922.
Sinnard, Mrs. H.R. (Harriet King).
HC1923.
Swygard, Dr. Kline Ruthven.
HC1924.
Schoth, Harry August.
HC1925.
Hawley, Curtis L.
HC1926.
Keniston, Robert Fernald.
HC1927.
Kierzek, John M.
HC1928.
Kozumplik, William Anthony.
HC1929.
Kuhlman, Gustav Wesley.
HC1930.
Robinson, Rex.
HC1931.
Johnson, B.W.
HC1932a.
Library Construction. 1963.
HC1932b.
Library - Move from Old to New.
HC1933.
Canoe Fete - Junior Weekend Activity.
HC1934.
Thomson, Col. Charles F.
HC1935.
Knapp, Col. Ernest Clair.
HC1936.
Heidner, Col. Samuel J.
HC1937.
Class Gifts - Class of 1918.
HC1938.
Callister, F.E.
HC1939.
Dunham, Mariam.
HC1940.
Walsh, James.
HC1941.
Flavelle, Brian.
HC1942.
Martin, Gen. Charles H.
HC1943.
Gray, Joe.
HC1944.
Partello, Joseph Kepner.
HC1945.
HC1946.
Buildings - Cordley Hall.
HC1947.
Flook Resolution.
HC1948.
Schroeder, Elver August.
HC1949.
Schnautz, John Otto.
HC1950.
Sather, Jack Dillard.
HC1951.
Scully, Grace Mary.
HC1952.
Schroeder, Hazel.
HC1953.
Palmiter, George A.
HC1954.
Pierce, Mrs. Cornelia Marvin.
HC1955.
Kozer, Sam A.
HC1956.
Kinney, Mrs. W.S.
HC1957.
Yates, J. Fred.
HC1958.
Bailey, Harry.
HC1959.
Myers, Jefferson.
HC1960.
Cornwall, George M.
HC1961.
Beebe, Beatrice Butler.
HC1962.
Brown, Mary Dolores.
HC1963.
Brauns, Jeanette (Mrs. James V. Dixon).
HC1964.
Bursch, James Frederick.
HC1965.
Boyd, Harold Alfred.
HC1966.
Bubl, Janet Laird.
HC1967.
Boyd, Harold Alfred.
HC1968.
Boller, Carl Arthur.
HC1969.
Buning, Harm.
HC1970.
Bowen, Charles Henry.
HC1971.
Mockmore, Charles Arthur.
HC1972.
King, Charles William.
HC1973.
Meek, Fred.
HC1974.
HC1975.
Miller, Harvey.
HC1976.
Meyer, Edwin David.
HC1977.
Minden, Mary Beth.
HC1978.
Murray, Doris Marian.
HC1979.
Milligan, Louise.
HC1980.
Meyer, Otto Herman.
HC1981.
Morse, Roger William.
HC1982.
Seal of Oregon State College.
HC1983.
Oregon State College Foundation.
HC1984.
Beall, Hariett Hays.
HC1985.
Garden, Formal, on 26th St.
HC1986.
Beck, James Ralph.
HC1987.
Dunn, Robert Paul.
HC1988.
Kinney, Mrs. Lillie B. Riggs.
HC1989.
Dutton, Walter Leroy.
HC1990.
Stone, Arlene.
HC1991.
Davis, James Clinton.
HC1992.
Bauer, Albert.
HC1993.
Laythe, Leo.
HC1994.
Berry, Joseph Howard.
HC1995.
Harman, Lee Curtis.
HC1996.
Gambee, Dave P.
HC1997.
Gray, Allan F.W.
HC1998.
Gray, Arnold Richard.
HC1999.
Thomas, John Fredrick.
HC2000.
Hoxie, Dewey Jack.
HC2001.
Hogland, Wesley Scott (Wes).
HC2002.
Sheffold, William Gerold (Bill).
HC2003.
Morrow, Eugene Russell (Gene).
HC2004.
Houck, Carlos T.
HC2005.
Farnham, William Cloise.
HC2006.
Terwilliger, Harlen Robert.
HC2007.
Barrett, Ronald Earl.
HC2008.
Sims, Marie Jeanette.
HC2009.
Carr, Ralph Jack.
HC2010.
Walker, Dale Roslyn.
HC2011.
Brand, Richard M.
HC2012.
Platenburg, Robert Ide.
HC2013.
Storey, William M.
HC2014.
Burri, Fred W.
HC2015.
Cordial, James Emmett.
HC2016.
Oettinger, Charles Edward.
HC2017.
Syvanen, Philip Andrew.
HC2018.
Sargeant, Perry David.
HC2019.
Schneider, Newton Frederick.
HC2020.
Bradley, Donald Dean. 1950.
HC2021.
Kach, Glenn Robert. 1950.
HC2022.
Taft, Gene Elton. 1950.
HC2023.
Womack, Clarence Ellis. 1952.
HC2024.
Lofts, David F. 1950.
HC2025.
Peden, William Frederick.
HC2026.
McKalip, William Ward (Bill).
HC2027.
Tomich, Joe John.
HC2028.
Younce, Leonard A.
HC2029.
Vandiver, Raymond.
HC2030.
Tsoutsouvas, John Sam. 1939.
HC2031.
Higgins, John Richard (Hal). 1939.
HC2032.
Moe, Harold William. 1939.
HC2033.
Sommerville, Thomas. 1939.
HC2034.
Schultz, Eberle Hynson. 1939.
HC2035.
Kisselburgh, James Alexander. 1939.
HC2036.
Hackenbruck, John Anthony. 1939.
HC2037.
Allman, Delmar Issac (Doc). 1939.
HC2038.
Greenough, Quentin Carl. 1939.
HC2039.
Ferris, Gordon Robert. 1939.
HC2040.
Dow, Kenneth William.
HC2041.
Hogland, M. Douglas.
HC2042.
Orr, James Cifford.
HC2043.
Class Gift - 1903 Bench.
HC2044.
Olson, Robert D.
HC2045.
Holcomb, Holly Vernon.
HC2046.
Mercer, James Irving.
HC2047.
Hutchins, Ben Prescott.
HC2048.
Wendlick, Joseph Peter.
HC2049.
Ell, Ben Roy.
HC2050.
Coons, Donald William.
HC2051.
Broadwater, Kenneth Furman.
HC2052.
Mary's River Dam.
HC2053.
Pena, Robert Victor. 1939.
HC2054.
Kohler, Victor Otto.
HC2055.
Younce, Earl Sanford. 1939.
HC2056.
Valenti, Paul Bartholomeu.
HC2057.
Hand, Mrs. Howard (Patricia Shugg).
HC2058.
Twenge, Richard Marvin (Dick).
HC2059.
Sauvain, Clarence Charles.
HC2060.
Elliot, Chalmers W. (Bump).
HC2061.
Chaves, Martin Joseph.
HC2062.
Martin, Dale Rae.
HC2063.
Mason, Robert George.
HC2064.
Forestry Memorial Plaque.
HC2065.
Starr, John H.
HC2066.
Robley, Fred Grant.
HC2067.
Poulson, Charles Norris.
HC2068.
Barratt, James Garnet, Jr.
HC2069.
Spaur, George.
HC2070.
Ferris, Ruth Ann.
HC2071.
Holroyd, Jeanette.
HC2072.
Bolter, Shirley Ann.
HC2073.
Johnson, Wilfred Estill.
HC2074.
Lewis, Leslie Denison.
HC2075.
Trimble, Alfred William.
HC2076.
Caldwell, Helen Lee.
HC2077.
Baker, Terry Wayne.
HC2078.
Thomas, Dale Owen.
HC2079.
Behlhe, Charles Edward.
HC2080.
Hawthorne, Betty Eileen.
HC2081.
Kline, Michael Shera.
HC2082.
Kasso, Donald Edward.
HC2083.
Tripp, Rodney Winfield.
HC2084.
Seniors, Outstanding. 1959.
HC2085.
Nichols, Mrs. Ivan (Mildred Packard); Nichols, Ivan.
HC2086.
Krueger, Merle Clarence.
HC2087.
Ramano, Anthony Thomas. 1937.
HC2088.
McCurley, Gretajo.
HC2089.
Struve, Hans.
HC2090.
Walker, Dean.
HC2091.
Henderson, Robert Wesley.
HC2092.
Powers, Loren Tower.
HC2093.
Woodcock, Arthur Roy.
HC2094.
Joy, Clifford Whitney.
HC2095.
MacLean, Kirby Alexander H. Douglas.
HC2096.
Miner, Christal.
HC2097.
Oliver, Alfred Weaver.
HC2098.
O'Leary, John Elmer.
HC2099.
Walton, Frank Heeley.
HC2100.
Alumni - Baby Beauty Contest - Homecoming. 1946.
HC2101.
Carter Award - Outstanding Teachers.
HC2102.
Bolter, Phylles Ann.
HC2103.
Ellis, Normita Lagrande.
HC2104.
Fischer, Robert Eastman.
HC2105.
Alexander, Mrs. John Brockett (Bishop, Vera E.).
HC2106.
Rocha, Ephriam Joseph, Jr. ("Red").
HC2107.
Stapleton, George Clyton ("Stud").
HC2108.
Othus, James Carey.
HC2109.
Berman, Arthur Karl.
HC2110.
Schwab, Arland Albert.
HC2111.
Woodcock, Milton Edwin, Jr.
HC2112.
Kierzek, Marion Jean.
HC2113.
Crandall, Clifford Eldon.
HC2114.
Hunter, Alexander Paton.
HC2115.
Beck, Lewis William, Sr.
HC2116.
Hibbard, George H.
HC2117.
Franklin, Normal Clifford ("Red").
HC2118.
Boswell, Carl Knox.
HC2119.
Absher, Albert.
HC2120.
Oliver, Ralph Lorimer.
HC2121.
Alumni Association.
HC2122.
Hastings, Patricia Ann.
HC2123.
Sather, Merrill Drexill.
HC2124.
Palmer, Hary Cady (Dick).
HC2125.
Bailey, Lois.
HC2126.
Knoll, Robert Paul.
HC2127.
McHenry, Joe B.
HC2128.
Electron Microscope.
HC2129.
Edwards, Fern Elizabeth.
HC2130.
Laing, Andrew.
HC2131.
Morris, Victor.
HC2132.
Buchanan, Mrs. Claude (Berthold, Edith).
HC2133.
O'Rourke, Roberta.
HC2134.
Class Gifts - 1920 Athlete.
HC2135.
Freshman - Sophomore Mix.
HC2136.
Canner and Frozen Foods Packers School.
HC2137.
Elden, George Woodman.
HC2138.
Kinney, Glen Morris.
HC2139.
Daugherty, Howard ("Buck").
HC2140.
Erickson, Gerald John ("Rick").
HC2141.
Bigger, Florence Ada.
HC2142.
Begelman, Jack.
HC2143.
Reed, Stephen Hartwell.
HC2144.
Tegnell, Russell Miller.
HC2145.
Skjerra, Marcia Marie.
[oversize]
HC2146.
Thanes-Talons Lending Library - Records.
HC2147.
Burkhart, George F.
HC2148.
Library - William Jasper Kerr.
HC2149.
Funk, Arnold John.
HC2150.
Centers, James Owens.
HC2151.
Lafferty, Chester Debolt.
HC2152.
Hastie, Ronal Terence with wife.
HC2153.
Thompson, Robert Adren.
HC2154.
Groshong, Abbie (Mrs. Samuel Lewis Burnaugh).
HC2155.
Maaranen, Helen.
HC2156.
Kane, Vincent L.
HC2157.
Robinson, Reginald Heber.
HC2158.
Randall, Warren Robert.
HC2159.
Reardon, John Henry.
HC2160.
Patterson, Henry Richard.
HC2161.
Page, Glen Ellis.
HC2162.
Plambeck, Hans Henrich.
HC2163.
Pendleton, Ray Arthur.
HC2164.
Arnold, Byron.
HC2165.
Pease, Charles S.
HC2166.
Avery, Harry Grant.
HC2167.
Anderson, William Ballantyne.
HC2168.
Allen, Ethel E.
HC2169.
Adams, Russel Monroe.
HC2170.
Martenson, Alta.
HC2171.
Holcomb, Laurel E.
HC2172.
Nordgren, Lilly Magnhild (Mrs. Floyd M. Edwards).
HC2173.
Euren, Florence Sarah.
HC2174.
Euren, Ada F. (Mrs. Frank).
HC2175.
Rasmussen, Boyd L.
HC2176.
Floberg, Ralph.
HC2177.
Daughters, Milo Reason.
HC2178.
Columbus Day Storm.
HC2179.
Walker, Shirley Aileen.
HC2180.
DeLoach, Daniel Barton.
HC2181.
Drake, Mrs. Lucille.
HC2182.
Darelium, Mrs. Mabel.
HC2183.
Dahlberg, Walfred Andrew.
HC2184.
Davis, Helen Lee.
HC2185.
DuPriest, John Randolph.
HC2186.
Dubbe, Marvin Clarence.
HC2187.
Dickinson, Ernest Milton.
HC2188.
Douglas, D. Janet.
HC2189.
Poling, Daniel V.
HC2190.
Weatherford, Arthur Marion.
HC2191.
Hilbers, Ida Catherine.
HC2192.
Johnson, Tracy Worden.
HC2193.
Jensen, Izola Dorothy.
HC2194.
Jenkins, George Herrick.
HC2195.
Jackson, Thomas Lloyd.
HC2196.
Jeppsen, Vernei Eugene.
HC2197.
Johnson, Emily Service.
HC2198.
Hayes, George Lloyd.
HC2199.
Hoyt, William Reed.
HC2200.
Harter, Leland Ivor.
HC2201.
Headland, Alice Maxine.
HC2202.
Hunter, Albert Sinclair.
HC2203.
Hunter, Dr. Alta Martensen.
HC2204.
Hallandsworth, Helen Lorena.
HC2205.
Hadjimarkos, Demetrios Markos.
HC2206.
Harris, Robert Dalton.
HC2207.
Hodge, Edwin Thoams.
HC2208.
Hume, Clarence Vernard.
HC2209.
Buren, Nancy L.
HC2210.
Ayre, Robert Stevenson.
HC2211.
Allen, Charles Edward.
HC2212.
Barto, Paul Brown.
HC2213.
Lienkaemper, Ann Haslet.
HC2214.
Anderson, Leo.
HC2215.
Bursik, John Charles.
HC2216.
Back, William BUrl.
HC2217.
Bixby, Alice Lorena.
HC2218.
Baker, Loris Roy.
HC2219.
Byers, Cleo Clifford.
HC2220.
Baskam, Enis Yakup.
HC2221.
Bailey, Charles Ogden.
HC2222.
Huffman, Eugene Harvey.
HC2223.
Baxter, Dr. Bruce R.
HC2224.
Hance, James Harold.
HC2225.
Holmes, William Henry.
HC2226.
Hostetter, Robert Dale.
HC2227.
Oregon State University Name Change. 1961.
HC2228.
Byers, DeVere Jesse (Duke).
HC2229.
Samuel, Donald Allen.
HC2230.
Ruppel, Rudolph Robert.
HC2231.
Hanker, James William.
HC2232.
Newton, Ronald Floyd.
HC2233.
Grove, Bob Clair.
HC2234.
Rouse, Garth Theodore.
HC2235.
Laidlaw, Robert Alexander.
HC2236.
Kelly, Walter.
HC2237.
McGuire, Stanley James.
HC2238.
Austin, William Lee.
HC2239.
Critchfield, Ronald William.
HC2240.
Carmichael, Edgar Frank.
HC2241.
Niemi, Arvid A.
HC2242.
Lyle, Mary Stewart.
HC2243.
Lincoln, Russell Laverne.
HC2244.
Kerr, Genevieve (Mrs. E.E. Henry).
HC2245.
Waterhouse, Frank George.
HC2246.
Swabrick, James Castles.
HC2247.
Stevens, Robert Edward.
HC2248.
Sholseth, Norman A.
HC2249.
Pearmine, Lester Ivan.
HC2250.
Harper, Robert Milton.
HC2251.
Heximer, Robert Charles.
HC2252.
Kennedy, Robert William.
HC2253.
McFadden, William Stuart.
HC2254.
Mandic, John Joseph.
HC2255.
Gray, William Cameron, Jr.
HC2256.
Galloway, DeWaine Palmer.
HC2257.
Dungan, Robert Maurice.
HC2258.
Crane, Ray.
HC2259.
Coleman, Robert Griffin.
HC2260.
Bowman, Robert Edward.
HC2261.
Beauchamp, John Coswell.
HC2262.
Libbee, Robert DeWayne.
HC2263.
Karamands, John Demitry.
HC2264.
Gustafson, Reginald Leland.
HC2265.
Hellberg, Joseph Phillip.
HC2266.
Wilcox, LaMarr.
HC2267.
Booth, Kaye Don.
HC2268.
Engel, Ronald J.
HC2269.
Scott, Peter Alfred.
HC2270.
Brown, Kenneth Ben.
HC2271.
Ferguson, Charles LaVerne.
HC2272.
Luster, James Alfred.
HC2273.
Siegrist, Ronald Warren.
HC2274.
Brackett, Norman Charles (Chuck).
HC2275.
Calavan, Joel.
HC2276.
Fulwyler, Melvin Joe.
HC2277.
Pinion, Jackie Russell James.
HC2278.
Ussery, Marvin Van.
HC2279.
Lamb, Roy.
HC2280.
Witte, Jon Paul.
HC2281.
MacPherson, Miriam (Mrs. L. Holman).
HC2282.
O'Dea, David J.
HC2283.
Gillen, Winnifred (Mrs. Del Fulmer).
HC2284.
Griffen, Dr. John S.
HC2285.
Grillos, Steve John.
HC2286.
Gilkey, Vivian.
HC2287.
Peebelskidd, Julia (Mrs. Robert M.).
HC2288.
Kidd, Robert McMahan.
HC2289.
Kanibe, Louisa Ames.
HC2290.
Kahn, Allan.
HC2291.
Jackson, James Martin.
HC2292.
Hatch, Miles Brayton.
HC2293.
Gray, Iris.
HC2294.
Gaylord, Thelma.
HC2295.
Millar, William R.
HC2296.
Clark, Jesse Claude.
HC2297.
VanDyke, Frank.
HC2298.
O'Konski, Alvin Edward.
HC2299.
Saubert, Jean M.
HC2300.
Warren, Stuart Allen.
HC2301.
Jackman, Edwin Russell.
HC2302.
Evenden, James Camston.
HC2303.
Blackden, Ralph Silsby.
HC2304.
Miller, Carl Nelson.
HC2305.
Hayes, Marshall Crane, Jr.
HC2306.
Freydig, Paul E.
HC2307.
Chrisman, Robert John, Jr.
HC2308.
Boys and Girls Clubs and Short Courses before 4-H.
HC2309.
McCulloch, Walter Fraser.
HC2310.
Jones, J. Shirley.
HC2311.
LaVallee, L. Raymond.
HC2312.
Lay, Chester Frederic.
HC2313.
Critser, Roy Floyd.
HC2314.
Kolberg, Elmer Frank.
HC2315.
Klein, Charles Boswell.
HC2316.
Kesslee, Richard Harry.
HC2317.
Philomath College.
HC2318.
Anderson, James Edward.
HC2319.
Spanish American War.
HC2320.
Hanson, Richard Milam.
HC2321.
Shreeve, Oramel Victor.
HC2322.
Wicklund, Elmer Gifford.
HC2323.
Smith, Minnie Grace.
HC2324.
Burnaugh, Samuel Lyle.
HC2325.
Elliott, Herbert J.
HC2326.
Reiman, Robert Ervin.
HC2327.
Roberts, Robert M.
HC2328.
Anderson, Allen Howard.
HC2329.
Simms, Jack F.
HC2330.
Newins, Harold Stephenson.
HC2331.
Mary's Peak Trek.
HC2332.
Wilson, Sinclair Albert.
HC2333.
Waldo, George Fordyce.
HC2334.
Demster, Clifford Roy.
HC2335.
Athletics - Football - Rosebowl Games.
[See also 12x17 Oversize Box.]
HC2336.
Queen and Court - Wrestling Match. 1959.
HC2337.
Rohe, Marilyn Elizabeth.
HC2338.
Pierian Literary Society.
[See also 12x17 Oversize Box.]
HC2339.
Feronian Literary Society.
[Oversize]
HC2340.
Smith, Willetta Moore.
[See also 12x17 Oversize Box.]
HC2341.
College Quartette.
HC2342.
Hill, Donna Rae.
HC2343.
Urness, Charles Richard.
HC2344.
Neal, Ernest Laverne.
HC2345.
Krafve, Jarold Alan.
HC2346.
Espling, Ronald Maurice.
HC2347.
Moore, John Howard.
HC2348.
McGrath, Bernard William.
HC2349.
Goble, Gary.
HC2350.
Nau, James Lord.
HC2351.
Padgett, James Lee.
HC2352.
Payne, Robert Roy.
HC2353.
Rinearson, Leonard Everett.
HC2354.
Ballantyne, Richard.
HC2355.
Detour, Jack Lee.
HC2356.
Crandall, George E.
HC2357.
Orr, Paul Judson.
HC2358.
DuFresne, Benjamine Oliver (Benny).
HC2359.
Patterson, Leonard Archie.
HC2360.
Mandic, Frank Joseph.
HC2361.
Lewis, Fred Boydston.
HC2362.
Sims, Earl Rodney.
HC2363.
Spencer, Eugene Howard.
HC2364.
Leslie, Robert Taber.
HC2365.
Carlson, Howard Roger.
HC2366.
Ackerson, Duane Roger.
HC2367.
Beamer, Peter Carl, Jr.
HC2368.
Bonney, Robert Milton.
HC2369.
Lowery, William Clayton.
HC2370.
McKinney, Earl Stephen.
HC2371.
Hampton, William Harold.
HC2372.
Rogers, Harry Stanley.
HC2373.
Stuhr, Ernest T.
HC2374.
Varner, William Roy.
HC2375.
Ware, Glen Chase.
HC2376.
Selby, Halbert Edgerton.
HC2377.
Starr, Virgil E.
HC2378.
Stuart, Donald Bruce.
HC2379.
Vinyard, Harold Roth.
HC2380.
Wilson, M.W.
HC2381.
Peck, Norton Lee.
HC2382.
Moore, Elon H.
HC2383.
Marker, Albert Washington.
HC2384.
Moreland, Ferrin Bates.
HC2385.
Miller, Elmer E,.
HC2386.
Miller, Samuel L.
HC2387.
MacLean, Kenneth.
HC2388.
McKinstry, Thomas.
HC2389.
Martin, William E.
HC2390.
Merryfield, Fred.
HC2391.
Norby, Harold Arthur.
HC2392.
Mealey, Kieth L.
HC2393.
Morcom, Joe.
HC2394.
Schlegel, Frazer William.
HC2395.
Romer, Joseph G.
HC2396.
Health Service Staff.
HC2397.
Parker, George Theodore.
HC2398.
Price, Bruce Cook.
HC2399.
Pieper, Paul.
HC2400.
Ramsay, Fred Barton.
HC2401.
Robinson, Harvey Louis.
HC2402.
Baker, Loris Hoskins, Jr. (Sam).
HC2403.
Palmer, William Barney ("Pete").
HC2404.
Blankenship, Harley Barthel.
HC2405.
Foster, Stephen Edward.
HC2406.
Gertsch, Shirley Jean.
HC2407.
Hall, Kathryn Marie.
HC2408.
Kadel, Sharon L.
HC2409.
Kelley, Kathryn C.
HC2410.
Klahn, Roger Michael.
HC2411.
Larsen, Carol Ann.
HC2412.
Lively, Judith Alden.
HC2413.
McCune, John Conner ("Jack").
HC2414.
Manning, Roberta Kay.
HC2415.
Moody, Robert Dave.
HC2416.
Murray, Kay Lila.
HC2417.
Nash, Donald Bryce.
HC2418.
Nyman, Patricia Louise.
HC2419.
Porter, Karen Silver.
HC2420.
Friday Variety.
HC2421.
Spaid, Frank William.
HC2422.
Stephens, Ronald Arthur.
HC2423.
Thompson, Edward Alton.
HC2424.
Tinker, Myrna Sharlene (Mrs. Lorin D. Mico).
HC2425.
Todd, Dennis Foushee.
HC2426.
Vanderzanden, Carolyn Marie.
HC2427.
Waid, Karla.
HC2428.
Sigma Tau.
HC2429.
Football Team of 1958-59.
HC2430.
Simmons, Virginia Esther.
HC2431.
Class of 1915.
HC2432.
Currin, James K.P.
HC2433.
Privett, William Riley.
HC2434.
Small, Belle (Mrs. Carlson).
HC2435.
Huff, Grace (Mrs. Von Der Hellen).
HC2436.
Burnett, Minnie Leona (Mrs. J.T. Wiley).
HC2437.
Gellatly, Frances Violet.
HC2438.
Winniford, Florence Elle.
HC2439.
Johnson, Viola (Mrs. John J. Dickerson).
HC2440.
Horning, Alice Odalite ("Odie").
HC2441.
Junior Flunk Day - Classes of 1910, 1913, and 1914.
HC2442.
Institute of Aeronautical Science.
HC2443.
Pi Tau Sigma - ME Honarary.
HC2444.
American Institute of Chemical Engineers (Student Branch).
HC2445.
American Society of Civil Engineers - Student.
HC2446.
Society of Automotive Engineers.
HC2447.
American Society of Mechanical Engineers.
HC2448.
Sokolik, Barbara Jean.
HC2449.
Buildings - Evaporator (Prune Dryer).
HC2450.
Wells, J.D.
HC2451.
Kidder, Wilbur LaMont.
HC2452.
Teats, Grant Wayne.
HC2453.
Daneri, James Alfred.
HC2454.
DeMerrit, Ted C.
HC2455.
Varsity "O".
HC2456.
Aschbacher, Ronald Jacob.
HC2457.
Bedynek, Bruce Dinsmore.
HC2458.
Brattain, Thomas Laird.
HC2459.
Charette, Arthur John.
HC2460.
Day, Ralph.
HC2461.
Ediger, Wesley Allen ("Wes").
HC2462.
Hall, John Lincoln.
HC2463.
Hall, Kirby Joe.
HC2464.
Harbour, John Landon.
HC2465.
Isbell, Richard Allison.
HC2466.
Johnson, William Clark.
HC2467.
Kelly, Jack Roger.
HC2468.
Laird, James Gerry.
HC2469.
Little, Thomas Daniel.
HC2470.
Mahl, Ekhard Bertram.
HC2471.
Mason, Richard Owsley.
HC2472.
Moore, Louis Clavin ("Cal").
HC2473.
Peterson, Jack Hugh.
HC2474.
Roberts, James Alfred.
HC2475.
Riggert, Robert Walter.
HC2476.
Sampels, Vernon Lee.
HC2477.
Schmidt, David Anton.
HC2478.
Skief, Andy.
HC2479.
Solom, Richard James.
HC2480.
Stevens, Larry Paul.
HC2481.
West, Bill Wayne.
HC2482.
Withrow, James Leigh.
HC2483.
Williams, Lewis Norvel.
HC2484.
Wilson, Phillip Jerry.
HC2485.
Rohloff, Yale Wesley.
HC2486.
Rock, James Alfred.
HC2487.
Tyler, Willard P.
HC2488.
Student Activities - Dances.
HC2489.
Williams, Homer, Jr.
HC2490.
Hadraba, Robert John, Jr.
HC2491.
Henthorn, Robert Leon.
HC2492.
Lane, Richard Alan.
HC2493.
Daggett, Elvin Ellery.
HC2494.
VanNess, Graham Nibbs.
HC2495.
Hedstrom, Irwin August.
HC2496.
Westfall, Ray Harrison.
HC2497.
Sutton, Ralph Lee.
HC2498.
Steward, Vern Gorsline.
HC2499.
Wenstrand, Arlo Paul.
HC2500.
Cubbage, Clarke Whitmore.
HC2501.
Bogdan, Michael Thomas.
HC2502.
Pellegrino, Frank Anthony.
HC2503.
Narver, John Colin.
HC2504.
Smart, Ronald Roy.
HC2505.
Thiel, Norman Gary.
HC2506.
Ellison, George Vernon.
HC2507.
Witte, John August.
HC2508.
Vestal, Dallas Oren.
HC2509.
VanLom, Richard Henry.
HC2510.
Student Organizations - Hawaiian Club (Hui O Hawaii).
HC2511.
Dances. 1958-1959.
HC2512.
Beaver.
HC2513.
Music - Madrigal.
HC2514.
Physical Education - Women - Intramurals.
HC2515.
Swanson, Frank Gilbert.
HC2516.
Football - Pyramid Play. 1933.
HC2517.
Moore, Guy Erwin.
HC2518.
OAC Training Squad.
HC2519.
Francis, Joseph Charles ("Joe").
HC2520.
Thiel, Donald Clifford.
HC2521.
Farrell, Robert J.
HC2522.
Lambert, Rockne Francis.
HC2523.
Milum, Robert Bruce.
HC2524.
Wade, Joseph Downey.
HC2525.
McKittrick, Robert Oran.
HC2526.
Velthoen, John Richard.
HC2527.
Daniels, Ronald Elmer.
HC2528.
Wild, Donald R.
HC2529.
Kleaver, William L.
HC2530.
Raack, James Dale.
HC2531.
Jesmer, David G.
HC2532.
Goodwin, Jack E.
HC2533.
Hammack, Sterling L.
HC2534.
Fournier, Dwayne Raymond.
HC2535.
Searle, Theodore Cooper, Jr.
HC2536.
Metcalf, Arnold J.
HC2537.
DeGrant, Robert Lynn.
HC2538.
Snider, Clifford Ernest.
HC2539.
Bruce, Robert Glen.
HC2540.
Zwahlen, Ernie Melchior.
HC2541.
Paulson, Dainard A.
HC2542.
Hittner, Leon Brian.
HC2543.
Palmer, Douglas Clifford.
HC2544.
Lee, Glen Robert.
HC2545.
Naranche, Dan I.
HC2546.
Kealoha, Wilfred Palau ("Willie").
HC2547.
Wesley, Samuel David.
HC2548.
Bain, George William.
HC2549.
Shelton, Louis Francis.
HC2550.
Zielaskowski, Orville Wilbur.
HC2551.
Parker, Frank Freeman.
HC2552.
Smith, Everett Elwood.
HC2553.
Gray, Gene R.
HC2554.
Jackson, Arthur Martin.
HC2555.
Taft, Wesley Charles ("Wes").
HC2556.
Parker Stadium.
HC2557.
Hart, Edward Benjamin.
HC2558.
Avery, Punderson.
HC2559.
Dobell, Bermal Eugene.
HC2560.
Spangler, Ora (Mrs. L.L. Poster).
HC2561.
Johnson, Warren Dick.
HC2562.
Dalton, Charles D'Orr.
HC2563.
Experiment Station - Sherman.
HC2564.
Mavrodes, George Ion.
HC2565.
Garbould, Robert Clarence.
HC2566.
Schroeder, John Price.
HC2567.
Stitt, Donald Virgil.
HC2568.
Benz, Marjorie Elizabeth.
HC2569.
Stidham, Bill.
HC2570.
Reynolds, Everett Joseph.
HC2571.
Pflugrad, Roy David.
HC2572.
Rissman, Bob Paul.
HC2573.
Palmberg, Walter Henry.
[NOTE--NO 2574]
HC2575.
Henningsen, Theodore Orvald.
HC2576.
Labhart, Robert Blakney.
HC2577.
Stagg, Edward Larry.
HC2578.
Strait, Richard.
HC2579.
West, Lawrence.
HC2580.
Lui, Chuang Kwai.
HC2581.
Courts - Miscellaneous Organizations.
HC2582.
Brackins, James Roger.
HC2583.
Berry, Thomas Joseph.
HC2584.
Naylor, Philip Leon.
HC2585.
Salisbury, Terry Allen.
HC2586.
Inter-Fraternity Council.
HC2587.
Rally Squad.
HC2588.
Lasater, Sharon May.
HC2589.
Wood, Dennis Harold.
HC2590.
Henley, Elizabeth Artis.
HC2591.
Gannon, Sandra Lee.
HC2592.
Student Organizations - Orchesis - Dance Honorary.
HC2593.
Stinnette, James.
HC2594.
Famacs - Foreign Student Service Honorary.
HC2595.
Swift, Derald Dean.
HC2596.
Sanchez, Seraphin ("Sonny").
HC2597.
Negri, Frank Richard.
HC2598.
Lukehart, Gary Dennis.
HC2599.
Kaohelaulii, Edward K.
HC2600.
Halbrook, Harvey Wade ("Swede").
HC2601.
Doman, Jerry L.
HC2602.
Enderle, George Herman.
HC2603.
Hake, Bruce R.
HC2604.
Hogan, Howard William.
HC2605.
Schoenfeldt, Arthur Morris.
HC2606.
Weed, Edith Verna.
HC2607.
Hamill, Robert Michel.
HC2608.
Hawkins, Erick.
HC2609.
Phelps, Roger Victor.
HC2610.
Marshall, Katharine, (Mrs. J.A. Jelderks).
HC2611.
Cusack, Mary Christina.
HC2612.
deMacedo, William.
HC2613.
Graves, Raymond Frederick.
HC2614.
Stewart, Dora Belle (Mrs. Alvin Hjalmer Madsen).
HC2615.
Butz, Elmer Finley.
HC2616.
Gradon, Florence Walter.
HC2617.
Helmer, Lucille Evelyn (Mrs. Clement James Powell).
HC2618.
Slavin, Elise Estella.
HC2619.
Slottee, Ruth Ranghild.
HC2620.
McGreal, Allegra.
HC2621.
Niles, Marjorie Helen (Mrs. Malcolm Rasmussen).
HC2622.
Ackley, Kenneth Justice.
HC2623.
Theiring, Robert George.
HC2624.
Panhellenic.
HC2625.
Student Activities - Miscellaneous.
HC2626.
Jacobs, Georgia Lucille (Mrs. John Shaw Crout).
HC2627.
McCow, Dwight Lyman.
HC2628.
Chambers, Bernice Gertrude.
HC2629.
Wimer, Fred Arnold.
HC2630.
Hobart, Anne Marie (Mrs. Paul Condit Dicky).
HC2631.
Hinman, John Abel.
HC2632.
Payne, Lois Marguerite.
HC2633.
Jenner, George Kenwood.
HC2634.
Dowsett, Gertrude Lenore.
HC2635.
Behnke, Fred George.
HC2636.
Brown, Thomas Roy.
HC2637.
Rydman, Eunice Alfreda.
HC2638.
Schlegel, Ralph Henry.
HC2639.
Hobert, Theodore R.
HC2640.
Kelly, Fred.
HC2641.
Sikes, Cyril Pierce.
HC2642.
Roberts, Homer Lee.
HC2643.
Trowbridge, Miles Lawrence.
HC2644.
Hoy, Elvin Albert.
HC2645.
Young, David Roosevelt.
HC2646.
Fuller, Cecil Robb.
HC2647.
Harris, Lillian Polly.
HC2648.
Peterson, Bertha Irene.
HC2649.
Harvey, Ruth Frances.
HC2650.
Joy, Evelyn Colburne.
HC2651.
Beatie, John M.
HC2652.
Morris, Kathleen B.
HC2653.
Wilbur, Marvin Cummings.
HC2654.
Peace Corps.
HC2655.
Housemothers and Hostesses.
HC2656.
Land Grant College Dinner. June 15, 1950.
HC2657.
Summer Session. 1965.
HC2658.
Class of 1965.
HC2659.
Class of 1917.
HC2660.
Rook-Sophomore Picnic.
HC2661.
Student Organizations - People to People.
HC2662.
Wille, Jerald Robert ("Jerry").
HC2663.
OSU Students Studying Abroad.
HC2664.
Class of 1966.
HC2665.
Class of 1969.
HC2666.
Dimick, Donald Gregory.
HC2667.
Harper, William Theodore.
HC2668.
Watt, Harvey Marcus.
HC2669.
Holman, Thomas Carter ("Bud").
HC2670.
Catteral, James Alfred.
HC2671.
Konstad, Niles Edward.
HC2672.
Sliper, Paul Loritz.
HC2673.
Carey, Norman Francis.
HC2674.
Storey, George Kenneth.
HC2675.
Peterson, Alexander, Jr.
HC2676.
Torrey, Dan Howard.
HC2677.
Roelandt, Frank Emiel.
HC2678.
Paldanius, Ward Albert.
HC2679.
Silver, Morris.
HC2680.
Knowlton, David Lee.
HC2681.
Durdan, Donald Edgar.
HC2682.
Kohler, Richard Louis ("Dick").
HC2683.
Anderson, Erland Joseph ("Andy").
HC2684.
Harvey, Robert R.
HC2685.
Brophy, Carl Michael ("Mickey").
HC2686.
Jeffries, Howard Tinkham.
HC2687.
Winter, Morice Frederick.
HC2688.
Howard, Robert William ("Bob").
HC2689.
Cecil, Don Day.
HC2690.
Cook, Gayle Helen.
HC2691.
Martin, Couglas Waynne.
HC2692.
McNutt, George R.
HC2693.
Sager, Azalea.
HC2694.
Wieman, Zelta May.
HC2695.
Hartman, Robert Joseph.
HC2696.
Fisher, Walter James.
HC2697.
Clark, James Kalaeone.
HC2698.
Cornelison, Robert Leroy, Jr.
HC2699.
Anderson, William Thomas.
HC2700.
Gotta, John Charles.
HC2701.
Helbig, Dwayne Emerson.
HC2702.
Turner, Maxime Harvey.
HC2703.
Madsen, Ernest Brix.
HC2704.
Mann, Dave Carl.
HC2705.
Nibblett, Donald Oliver.
HC2706.
Norton, James Owen.
HC2707.
Redkey, Robert Henry.
HC2708.
Ritt, Edwin Arnold.
HC2709.
Skiles, Richard Lee.
HC2710.
Sutherland, Fred Eugene.
HC2711.
Zarosinski, Ronald James.
HC2712.
Clark, Herman Piikea.
HC2713.
Faculty - Miscellaneous.
HC2714.
Fredeen, George Norman.
HC2715.
Taylor, Merle F.
HC2716.
Lenchitsky, Julius Carl.
HC2717.
Secretaries - OSU.
HC2718.
O'Connell, Forrest Lester (Skeet).
HC2719.
MacDonald, William Fred (Red).
HC2720.
Hill, Fred Wayland.
HC2721.
Moe, Carol E.
HC2722.
Durland, Arthur Charles.
HC2723.
Creider, Edwin.
HC2724.
Folen, Clifford G.
HC2725.
Loomis, Heather Wilson.
HC2726.
McKinney, Esther.
HC2727.
Horning, Gladys (Mrs. Sidney Schloeman).
HC2728.
Class of 1937.
HC2729.
Weber, Clarence Roderick.
HC2730.
Popovich, Mrs. Milosh.
HC2731.
Buildings - Fisheries and Wildlife Laboratory.
HC2732.
Lewis and Clark Exposition.
HC2733.
Abed, George Tewfic.
HC2734.
Shakespearian Festival - Ashland.
HC2735.
Floyd, Willie Jean (Mrs. Carl Henniger).
HC2736.
Laurence, Lyle (Mrs. L. Levinger).
HC2737.
McKee, Robert.
HC2738.
Scoggin, Hubert A.
HC2739.
Crawford, James Malcolm.
HC2740.
Gellatly, Robert Holmes.
HC2741.
Murray, Leslie W.
HC2742.
Patterson, Woodson L.
HC2743.
Davis, Cora Mabel (Mrs. Dow Vernon Walker).
HC2744.
Cauthorn, Frankie (Mrs. Archie Campbell McIntyre).
HC2745.
New York University Scholarship Winners.
HC2746.
Lee, Robert Randolph (Bob).
HC2747.
Palmer, Ted Wayne.
HC2748.
Clark, Robert Roy.
HC2749.
Meyers, George Edward.
HC2750.
Marsh, Charles Robert ("Chuck").
HC2751.
Grenier, Howard Edward.
HC2752.
Carpenter, Maxey Beecher.
HC2753.
Sniffen, John Nelson, Jr.
HC2754.
Buettgenbach, Hubert Howard.
HC2755.
Jensen, Mrs. James H.
HC2756.
Fischer, Charles Merel.
HC2757.
Baisley, Perry A.
HC2758.
Experiment Station (Branch) - North Willamette at Aurora.
HC2759.
Porter, William D.
HC2760.
Beaty, William Henry.
HC2761.
Lunt, Herbert Arthur.
HC2762.
Austin, Kirby Burdette.
HC2763.
Ott, Walther Henry.
HC2764.
Paglietta, Dr. Roberto.
HC2765.
Leong, Denis Chunn Hung.
HC2766.
Logan, Mrs. Albert Victor (Emily).
HC2767.
Davidson, Robert Herschel.
HC2768.
Tooley, Fred Venard.
HC2769.
Winter, Maurice Frederick.
HC2770.
Grant, Eugene Fredrick.
HC2771.
Estes, Donald Robert.
HC2772.
Adams, James Gerald.
HC2773.
Physical Education - Men - Intramurals.
HC2774.
Miller, A. Pete.
HC2775.
Eilers, Vern.
HC2776.
Kasetsart University.
HC2777.
Wright, Sharron Beverly.
HC2778.
Anderson, Barbara Helen.
HC2779.
See, Rose Marie.
HC2780.
Carr, Shirley Louise.
HC2781.
Murray, Dorothy Jean.
HC2782.
Willis, Pierre Duruz.
HC2783.
Purdy, Ruby Fay.
HC2784.
Watt, Phyllis Ruth.
HC2785.
Coe, James Howard.
HC2786.
Hartley, George Wellington.
HC2787.
Varney, Preston Bolt.
HC2788.
Gill, Eugene Luke.
HC2789.
Class of 1925.
HC2790.
Reif, Raymond Roger.
HC2791.
Phelps, Leland Quinton.
HC2792.
Long, Gerald Richard.
HC2793.
Lyon, John.
HC2794.
Anderson, David Leon.
HC2795.
Allinger, William Bertrand.
HC2796.
Doty, Marvin Eugene.
HC2797.
Deeks, William Hugh.
HC2798.
Davis, Ralph Scott, Jr.
HC2799.
Campbell, Donald Wayne.
HC2800.
Overman, William James.
HC2801.
Moore, Ralph Duane.
HC2802.
Carpenter, Kenneth Leroy.
HC2803.
Mast, William Donald.
HC2804.
Miller, Joaquin.
HC2805.
Simas, Warren Harding.
HC2806.
Knutson, George.
HC2807.
Lemmon, John David.
HC2808.
Hudson, Loring Gardner.
HC2809.
Ross, John Elton.
HC2810.
Dubois, May.
HC2811.
Smith, Margaret Louise.
HC2812.
Bates, Albert Willard.
HC2813.
York, Joanne Mary.
HC2814.
Wilson, Edward Everett.
HC2815.
Rahn, Virginia Lou.
HC2816.
Withers, Dorothy Rose.
HC2817.
Frost, Shirley David.
HC2818.
Veltman, Stanley Marven.
HC2819.
Girod, Shirley Anne.
HC2820.
Crockett, Miriam J.
HC2821.
Hayes, Sondra Jeanne.
HC2822.
Ward, Roy Allen.
HC2823.
Graham, Crawford Henderson ("Scram").
HC2824.
Mavericks.
HC2825.
Kellough, Richard D.
HC2826.
Haberlach, Herbert Louis.
HC2827.
Backer, Sharon F.
HC2828.
Panama-Pacific International Exposition. 1915.
HC2829.
Fairbanks, Mrs. J. Leo.
HC2830.
Leishman, Milton L.
HC2831.
Forretel, William Milo.
HC2832.
Johnson, Harrey George.
HC2833.
American Assoc. of University Women.
HC2834.
Reynolds, Joe A.
HC2835.
Ray, Howard Clifton ("Hod").
HC2836.
Bissett, Lee Henry ("Bissy").
HC2837.
Kathan, George Lewis.
HC2838.
McCart, Marion ("Babe").
HC2839.
Eakins, Jack Marion.
HC2840.
Murhard, Erroll Elexander.
HC2841.
Kincaid, William Brayton.
HC2842.
Gurley, Wayne E.
HC2843.
Sims, Norma Rose.
HC2844.
McMahon, Phyllis Ann.
HC2845.
McKee, Violet Lee.
HC2846.
Maxwell, William Jr.
HC2847.
Reed, Ruth.
HC2848.
Finch, Richard Vinton.
HC2849.
Van Arsdel, William Campbell, III.
HC2850.
Paulson, Oscar Ingal.
HC2851.
Bower, Donald Leland.
HC2852.
Mack, John Vincent.
HC2853.
Oberst, Raymond John.
HC2854.
Wegner, Louis Herman, Jr.
HC2855.
Churchill, Robert Claude.
HC2856.
Fortier, Albert.
HC2857.
Knapp, Robert Edwin.
HC2858.
Gustafson, Carl Harry.
HC2859.
Wallach, Albert Rudolph.
HC2860.
Dewitt, Jean Elizabeth.
HC2861.
Kruger, Lynn Weldon.
HC2862.
Kirchner, Walter Charles.
HC2863.
Schulze, Harry Arnold.
HC2864.
Spears, Stella Frances.
HC2865.
Gannon, Irene Maye.
HC2866.
McDonald, Lottie Belle.
HC2867.
Alumni Association - Athletic Committee.
HC2868.
Fountain, James Davis.
HC2869.
Lumsden, Anne Lee.
HC2870.
MacPherson, Lois Virginia.
HC2871.
Shugg, Frances Paget.
HC2872.
Shearer, William N.
HC2873.
Moser, Robin Emerson.
HC2874.
Stone, Robert William.
HC2875.
Klemm, Karl.
HC2876.
Carlton, Ruth Mary.
HC2877.
Hemphill, Carl Horton.
HC2878.
Leary, Elizabeth Gray.
HC2879.
Smith, Elbert George.
HC2880.
Steele, Hubert Jenkins.
HC2881.
Wilson, Roscoe Clarence.
HC2882.
Cook, Joseph William.
HC2883.
Crowell, Hamblin Howes.
HC2884.
Foley, Francis Barnett.
HC2885.
Gove, Mrs. Mahlon (Wilma Chapman).
HC2886.
Hanley, Edward Dennis.
HC2887.
Hogl, John Michael.
HC2888.
King, Anne Elizabeth (Mrs. Roy E. Stout).
HC2889.
Padgett, Peter Wilson.
HC2890.
Rall, Genevieve Nancy (Mrs. J.Y. Leveton).
HC2891.
Sheldon, Florence Louise (Mrs. Stanard R. Gillespie).
HC2892.
Simkins, Glenn Wood.
HC2893.
Struble, Frances H. (Mrs. Paul Hasner).
HC2894.
Warrington, William Rich.
HC2895.
Moore, Charles Balcom.
HC2896.
Small, Robert Thomas.
HC2897.
York, Albert Lewis.
HC2898.
Wood, John Milton.
HC2899.
Webb, Delmar Orville.
HC2900.
Troeh, Neal Arnold.
HC2901.
Shelley, Laurence.
HC2902.
Reinhart, Aileen Ernestine.
HC2903.
Peterson, Sigurd Harlan, Jr.
HC2904.
Nichols, John Randolph.
HC2905.
Marsh, Thomas Parker.
HC2906.
Layfield, Robert Atkinson.
HC2907.
Kirschman, Mrs. Mabel Mary.
HC2908.
Galloway, Torrence D.
HC2909.
Finlay, Gilbert Christopher.
HC2910.
Davis, Leverett, Jr.
HC2911.
Cox, Walter Allen.
HC2912.
Bailor, Thomas Edward.
HC2913.
Scott, Marjorie Ann (Mrs. M. Daniel McCall).
HC2914.
Corvallis City Panhellenic.
HC2915.
Buildings - Physics and Chemistry.
HC2916.
Buildings - Dormitory Complex.
HC2917.
Benny Beaver.
HC2918.
Buildings - Co-Op Bookstore.
HC2919.
Associated Clubs of Portland.
HC2920.
Shaver, Captain Delmer.
HC2921.
Extension - Home Demonstration Agents.
HC2922.
Schultz, Harold William.
HC2923.
Germeroth, Raymond Royce.
HC2924.
Bullard, Robert Lee.
HC2925.
Palmateer, Robert Edwin.
HC2926.
Johnson, Donald Keith.
HC2927.
Colgan, Richard Gordon.
HC2928.
Chou, Wei Shin ("Peter").
HC2929.
Dierickx, Rudolph Pierre.
HC2930.
Cook, Charles Francis.
HC2931.
Heddinger, Gerald John.
HC2932.
Hart, Herbert Hoover.
HC2933.
Simmons, Winford Vernon.
HC2934.
Yunger, Albert John.
HC2935.
Brown, Gilbert Allen.
HC2936.
Spight, Lindsey Hill.
HC2937.
Richardson, John Marvin.
HC2938.
Colwell, Elmer Teed.
HC2939.
Koeppen, Alfred Lyman.
HC2940.
Taylor, Claret Dale.
HC2941.
Stout, Elizabeth Ann.
HC2942.
Weinstock, Harry Herschel.
HC2943.
Wampler, Louis Clinton.
HC2944.
Traver, Harmon Richard.
HC2945.
Sears, Ernest Robert.
HC2946.
Gilkey, Vernice Ruth (Mrs. R.W. Stine).
HC2947.
Sterling, Bertha (Mrs. William Wilson).
HC2948.
Lake, Edward Ralph.
HC2949.
Elmore, Pitts.
HC2950.
Buildings - Radiation Center.
HC2951.
Athletics - Rugby.
HC2952.
Vejlupek, Judy Ann.
HC2953.
Ellis, Lynda L.
HC2954.
Day, Edgar Allan.
HC2955.
Athletics-Football-Alumni Games and Squads.
HC2956.
Ziefle, Adolph.
HC2957.
Barnes, Suzanne.
HC2958.
Music-Coed Bands and Girls in ROTC Band.
HC2959.
Johnson, Janeth Ann.
HC2960.
Alpha Delta Sigma.
HC2961.
Meyers, Margaret Jean (Mrs. J.W. Hollstein).
HC2962.
MacDonald, John Howard.
HC2963.
Kalar, Philip Blaine, Sr.
HC2964.
Tucker, Duane Emery.
HC2965.
Hart, Scott P.
HC2966.
Smith, William Charles.
HC2967.
Hinz, Robert Carleton.
HC2968.
Mock, Lester G.
HC2969.
Federal Farm Labor Program.
HC2970.
Fisher, Orceneth.
HC2971.
Lipp, George Edward.
HC2972.
Boon, Melva Alice.
HC2973.
McHugh, Mrs. S.W.
HC2974.
Jernstedt, Maurice.
HC2975.
Demith, James.
HC2976.
Long, Elsie (Mrs. H.T. Irion).
HC2977.
Root, George Herbert.
HC2978.
OSU Dames.
HC2979.
Bristow, W.W.
HC2980.
Schwarz, George.
HC2981.
Henne.
HC2982.
Schmidt, William F.
HC2983.
Michael, Effie.
HC2984.
Howard, William N.
HC2985.
Brunstrom, Alfred, Mrs.
HC2986.
Gilbert, Earl C.
HC2987.
Stoltenberg, Carl.
HC2988.
Hammonds, Timothy M.
HC2989.
Deep, Ira.
HC2990.
Day, E.A.
HC2991.
Davis, William.
HC2992.
Dalby, Homer.
HC2993.
Crow, John E.
HC2994.
Crowe, Beryl.
HC2995.
Croeni, Jack G.
HC2996.
Crist, Miss.
HC2997.
Crawford, Dennis.
HC2998.
Cooper, B. F. Jr.
HC2999.
Cole, Georgia.
HC3000.
Colby, Ralph.
HC3001.
Clark, James d'A.
HC3002.
Clark, Ava Milam.
HC3003.
Christensen, Kent.
HC3004.
Chrismer, John M.
HC3005.
Cheldelin, Vernon H.
HC3006.
Chadwick, George.
HC3007.
Cervantes, Frederick A.
HC3008.
Canaris, Al.
HC3009.
Cole, Georgia.
HC3010.
Bearton, Dr. William.
HC3011.
Cole, Carol.
HC3012.
Burnett, Bruce.
HC3013.
Bupp, Lamar.
HC3014.
Bullock, Richard M.
HC3015.
Brown, R.D.
HC3016.
Bourgue, Donald.
HC3017.
Blensly.
HC3018.
Bissell, Lewis D.
HC3019.
Birch, Anthony.
HC3020.
Besse, John.
HC3021.
Ballard, Frank.
HC3022.
Gilkey, Helen.
HC3023.
Adams, Dick.
HC3024.
Boucot, Arthur.
HC3025.
Wilson, Sally.
HC3026.
Butts, Joe.
HC3027.
Clinton, Mrs.
HC3028.
DuBois, May.
HC3029.
Gill, Slats.
HC3030.
Gill, P.
HC3031.
Hartman, Henry.
HC3032.
Hood, J. Gordon.
HC3033.
Swenson, Knud.
HC3034.
Samuels, Clifford.
HC3035.
Richardson, R.L.
HC3036.
Randall, Warren.
HC3037.
Price, F.E.
HC3038.
Milbrath, J.A.
HC3039.
McCulloch, W.F.
HC3040.
Martin, George.
HC3041.
Johnson, M.F.
HC3042.
Jarvi, Albert O.
HC3043.
Ingalls, Ida.
HC3044.
Trout, Dale.
HC3045.
Swygard, Kline.
HC3046.
Stout, Floyd.
HC3047.
Beardsley.
HC3048.
Simms, Bennett T.
HC3049.
Freed, M.
HC3050.
Every, Robert.
HC3051.
Engle, John F.
HC3052.
Friday, Charles B.
HC3053.
Barklow, Ervin.
HC3054.
Bolinger.
HC3055.
Bubl, Ed.
HC3056.
Bemis, Elma M.
HC3057.
Bealy, E.B.
HC3058.
Barnes, George.
HC3059.
Bannirksen, L.W.
HC3060.
Bounbousson, Edward.
HC3061.
Fore, R.E.
HC3062.
Bryant, C.H.
HC3063.
Browning.
HC3064.
Flood, R.
HC3065.
Johnson, M.F.
HC3066.
Jones, I.R.
HC3067.
Gibson, E.R.
HC3068.
Jameson.
HC3069.
Irvine, Paul.
HC3070.
Johnson, Leone M.
HC3071.
Johnson, Marie H.
HC3072.
Jones, Leo.
HC3073.
Jenkins, H.D.
HC3074.
Jensen, J.G.
HC3075.
Routh, Mary.
HC3076.
HC3077.
HC3078.
Raudall, Warren.
HC3079.
Ruzek, C.V.
HC3080.
Ritcher, Paul O.
HC3081.
Reid, Curtis.
HC3082.
Roberts.
HC3083.
Robley, A.A.
HC3084.
Richards, Ivan.
HC3085.
Robertson, G. Morris.
HC3086.
Read, Katherine.
HC3087.
Lauders, John.
HC3088.
Klippstein, Mrs.
HC3089.
Nielson, H.P.C.
HC3090.
Newell, Homer.
HC3091.
Nutting, K.L.
HC3092.
Martin, Chas H.
HC3093.
Maser.
HC3094.
Millsap, H.A.
HC3095.
McCutcheon.
HC3096.
Marksheffel, Ned.
HC3097.
Marksheffel, Kay.
HC3098.
Munden, Mary Beth.
HC3099.
McClean, Beth Bailey.
HC3100.
Knoll, Robert P.
HC3101.
Phillips.
HC3102.
Parkinson, H.N.
HC3103.
Plath, C.V.
HC3104.
Perkins, Ed.
HC3105.
Peterson, E.L.
HC3106.
Kinkham, W.J.
HC3107.
Keene, Spee.
HC3108.
Kraus, E.J.
HC3109.
Jeffries, Hugh.
HC3110.
Davis, Evan.
HC3111.
Day, John A.
HC3112.
Heurt.
HC3113.
Dava, B.F.
HC3114.
Hosteller, I.M.
HC3115.
Harrison, Virginia.
HC3116.
Hammond.
HC3117.
Dickmann, F.H.J.
HC3118.
Barrett, Jim.
HC3119.
Lorain, S.H.
HC3120.
Krueger.
HC3121.
Huppnick, F.
HC3122.
Harris, Gordon.
HC3123.
Dodd, Morris, E.
HC3124.
Gatton, D.
HC3125.
Grassell, E. Milton.
HC3126.
Gilfillan, Francois Archibald.
HC3127.
Gordon K.
HC3128.
Garrison, Alta.
HC3129.
Gibson, E.K.
HC3130.
Chin, A.
HC3131.
Cox, G.B.
HC3132.
Canten, M.
HC3133.
Childs, Mrs. H.F.
HC3134.
Coleman, C.
HC3135.
Snell, Margaret.
HC3136.
Motman, Karl.
HC3137.
Smith, M.E.
HC3138.
Coopey, Martin P.
HC3139.
Cox, George B.
HC3140.
Combellack, Rose.
HC3141.
Cartright, E.S.
HC3142.
Clark, R. Ralph.
HC3143.
Clinton, R.I.
HC3144.
Clinton, Frances.
HC3145.
Downs, Tom.
HC3146.
Day, John.
HC3147.
Alexander, Bob.
HC3148.
Atwood, W.M.
HC3149.
Chapman, M.P.
HC3150.
Carter, Myrtle.
HC3151.
Chamberlin, W.
HC3152.
Coe, Emma S.
HC3153.
Crowley, George.
HC3154.
Coolidge.
HC3155.
Castle, Emery.
HC3156.
Crews, G.J.
HC3157.
Cronen, Martin.
HC3158.
Crockett.
HC3159.
Chambers, Gladys.
HC3160.
Cleaveland, L.
HC3161.
unidentified.
HC3162.
Cheney, Horace B.
HC3163.
Harper, Bill.
HC3164.
Hornell, Mrs. Everett.
HC3165.
Smith, C.W.
HC3166.
Stutz.
HC3167.
Stefhenson.
HC3168.
Sites, Donald.
HC3169.
Stippler.
HC3170.
Snodgrass.
HC3171.
Schulein, Joe.
HC3172.
Schoenfeld.
HC3173.
Schaih, Harry.
HC3174-HC3184.
unidentified.
HC3185.
Mesang, Ted.
HC3186.
Jungenson, Mrs. A.
HC3187.
Dannen, E.
HC3188.
Durez, W.P.
HC3189.
Henbent, Mrs. E.V.
HC3190.
Herse, Bertha.
HC3191.
Kofoid.
HC3192.
Kurth.
HC3193.
Dahl, J.H.
HC3194.
Plageman, Erna.
HC3195.
Parln.
HC3196.
Quansdorf, H.S. and Ashann, J.C.
HC3197.
Roberts, Tim.
HC3198.
Ruffner.
HC3199.
LeBland, N.
HC3200.
Lawrence, Mrs. Manja.
HC3201.
Malamud, Bernard.
HC3202.
Mulkern.
HC3203.
Craft, I.
HC3204.
Cockerline.
HC3205-HC3206.
unidentified.
HC3207.
Stahl, Walter R.
HC3208.
Snyder.
HC3209.
Smith, Robert L.
HC3210.
Smith, Elveda.
HC3211.
Smith, Dean.
HC3212.
Smith, Charles W.
HC3213.
Simpson, Barbara.
HC3214.
Simerville.
HC3215.
Shlanta, Stephen.
HC3216.
Shirland, Larry E.
HC3217.
Shafer, Captain R.W.
HC3218.
Severs, Gary.
HC3219.
Rudd, Robert.
HC3220.
Ruth, Robert H.
HC3221.
Sabaroff, Rose.
HC3222.
Seth, Bhoj R.
HC3223.
Seen, Eva.
HC3224.
Scott, Thomas G.
HC3225.
Scott, Rosemary.
HC3226.
Scivchetti, Leo A.
HC3227.
Schubent, John.
HC3228.
Schoth, Harry A.
HC3229.
Scholl, Miriam.
HC3230.
Schneider, Herbert W.
HC3231.
Schmidt, Paula Lenchner.
HC3232.
Schmidt, Lothar.
HC3233.
Schloeman.
HC3234.
Saville, B.
HC3235.
Rowley, Harold A. (Hal).
HC3236.
Rogers, Bill.
HC3237.
Robinson, Mary.
HC3238.
Robertson, Morrie.
HC3239.
Richter, Louis E.
HC3240.
Richards, John R.
HC3241.
Richards, Ivan F.
HC3242.
Reasons, William.
HC3243.
Read, Katherine M.
HC3244.
Pyatt.
HC3245.
Properzio, William.
HC3246.
Poulton, Charles E.
HC3247.
Potter, E.L. (Dad).
HC3248.
Plant, Helmut.
HC3249.
Pease, Charles S.
HC3250.
Patty, Austin.
HC3251.
Pattulo, June.
HC3252.
Park, Kilho.
HC3253.
Owren, Leif.
HC3254.
Ordernan, D.T.
HC3255.
Onstat, Preston.
HC3256.
Olsson, Lars.
HC3257.
Oliver, Colonel Ralph L.
HC3258.
Olson, Philip.
HC3259.
Natchway, Stuart.
HC3260.
Mulhern, Helen.
HC3261.
Muhlhauser, Richard.
HC3262.
Morris, Mortimer.
HC3263.
Moore, Ted C.
HC3264.
Moore, Mrs. Harriet.
HC3265.
Miller, Virgil V.
HC3266.
Stevenson, E.C.
HC3267.
Miller, Dorothy Sherrill.
HC3268.
Mengler, Richard.
HC3269.
Matson, David D.
HC3270.
Maser, Clifford E.
HC3271.
Marksheffel, Ned D.
HC3272.
Maloof, Giles W.
HC3273.
Malamud, Bernard.
HC3274.
Madden, Pat.
HC3275.
McNeil, William John.
HC3276.
McLean, Beth Bailey.
HC3277.
McKown, Norman.
HC3278.
McHugh, Helen.
HC3279.
MacGregor, Cecil.
HC3280.
McFee, Dr. Ronald.
HC3281.
McCluskey, W.H.
HC3282.
McCauley, James E.
HC3283.
Ludlow, Jerry.
HC3284.
Liturller, Earl M.
HC3285.
Link.
HC3286.
Lewis, Charles F.
HC3287.
Leary, John D.
HC3288.
Learnard, Colonel.
HC3289.
Langton, Clair V.
HC3290.
Landon, Colonel.
HC3291.
Langford, Charles.
HC3292.
Kremer, Charles E.
HC3293.
Korzan, Gerald E.
HC3294.
Kolmer, Lee.
HC3295.
Kliewer, Ray H.
HC3296.
Knott, Robert.
HC3297.
Klein, Leonard.
HC3298.
King, Tsoo E.
HC3299.
Kice.
HC3300.
Keene, R.S. ("Spec").
HC3301.
Karr, Malcom.
HC3302.
Jordan.
HC3303.
Halm, Frank.
HC3304.
Haislip.
HC3305.
Grover, David H.
HC3306.
Griswold, Judy.
HC3307.
Graham, Robert.
HC3308.
Goodman, Jack.
HC3309.
Goldhammer, Keith.
HC3310.
Goetzinger, Chales.
HC3311.
Gilkey, Helen.
HC3312.
Glubb, General Sir John.
HC3313.
Gaskell, Robert.
HC3314.
Garvey, James E.
HC3315.
Garoian, Leon.
HC3316.
Furtick, William R.
HC3317.
Friday, Charles B.
HC3318.
Fredeen, George N.
HC3319.
Forslund, Herm.
HC3320.
Fore, R.E.
HC3321.
Fisher, Jim.
HC3322.
Fischer, Fritz.
HC3323.
Fetter, George Cross.
HC3324.
Farnes, Jim.
HC3325.
Ewing, Gerald D.
HC3326.
Berg, Dr. Joseph W.
HC3327.
Behlke, Charles Edward.
HC3328.
Swarthout, John.
HC3329.
Dimick, R.E.
HC3330.
Everts, Curtis.
HC3331.
Ellis, Dr. Everett.
HC3332.
Evans, Daniel D.
HC3333.
Hunter, Larry.
HC3334.
Ellison, Joseph W.
HC3335.
Elder, Dr. Robert.
HC3336.
Dyson, Robert.
HC3337.
Dyer, Robert.
HC3338.
Duthie, Rose.
HC3339.
Dunham, Daniel B.
HC3340.
Downs, Tom.
HC3341.
Dole, Hollis M.
HC3342.
Dixon, Jim.
HC3343.
Dietz, S.M.
HC3344.
Dickenson.
HC3345.
Henley, Elizabeth.
HC3346.
Heilman, Cas.
HC3347.
Dehlinger, Dr. Peter.
HC3348.
Hedrick, D.W.
HC3349.
Hedges, Denny.
HC3350.
Deffeyes, Ken.
HC3351.
Harr, James.
HC3352.
Harris, Bill.
HC3353.
Heath, Larry J.
HC3354.
Hilarov.
HC3355.
Hitchcock.
HC3356.
Horrell, Elvira.
HC3357.
Haff, Robert.
HC3358.
Hull, McAllister.
HC3359.
Humphrey, Dr. Don.
HC3360.
Hunt, Donald.
HC3361.
Hurst, James.
HC3362.
Irvine, Paul C.
HC3363.
Isaacs, John D.
HC3364.
Jackson T.L.
HC3365.
Johnson, Richard.
HC3366.
Jonasson, Frank.
HC3367.
Jones, I.R.
HC3368.
Jones, Sidney C.
HC3369.
Lumber Mills.
[See Oversize Cabinet Drawer 7.]
HC3370.
Weatherford, Arthur M.
HC3371.
Blumfield, Colonel A. (?).
HC3372.
Bell, Elizabeth Nina ("Bessie").
HC3373.
Roseman, Arthur.
HC3374.
Gilkey, Grace.
HC3375.
Parsons, Winnie (Mrs. Leslie Cade).
HC3376.
Bethel, Roy Boyd.
HC3377.
Savidge House.
HC3378.
Cretcher, L. Ward.

Cretcher was an instructor in the Soil Science Department during academic year 1920-1921. He was on leave-of-absence during the fall of 1921 to be with his mother who was ill in Cantril, Iowa. During that time, he was killed in an automobile-train collision. These photographs of the funeral were sent to W.L. Powers by W. Cretcher in January 1922. See also Barometer, 1 Nov 1921.

HC3379.
Dyke, Walter Payne.
HC3380.
Bench and Bar of Oregon. 1903.
[Oversize Cabinet Drawer 6.]
HC3381.
Blinn, Merle.
HC3382.
Graham, W.H.
HC3383.
Mac.
HC3384.
McLoughlin, John.
HC3385.
Woodcock, M.S.
HC3386.
Mary's Peak.
[See also 20x24 oversize box]
HC3387.
Newport, Oregon.
HC3388.
McLaughlin, Robert - Trip to Chicago World's Fair. 1933.

Three photographs showing John Henry Lunn (Class of 1935) with Model A Ford on trip to Chicago; Gilman Keasey of Corvallis winning the National Archery tournament at Chicago's Soldier Field; and Italo Balbo flying to the World's Fair in Chicago from Italy.

HC3389.
Brown, Walter A.
HC3390.
Knights Templar (Masonic order) - Bruce Commandery No. 17, Corvallis. 1916.

Top Row (l to r): Raber, N.L.; Springer, Charles L.; Fulton, John; Wooster, L.F.; Strange, E.L.; Thatcher, B.J.; Allen, John F.; Savage, W.H.; Horner, J.B.

Second Row (l to r): Yates, J. Fred; Harper, J.A.; Peavy, G.W.; Taylor, W.K.; Woodcock, M.S.; Gaskins, W.F.; Skelton, G.V.; Lowe, J.C.; Teeter, T.A.H.; Bell, J.R.N.

Third Row (l to r): Hammel, J.C.; Horning, E.B.; Tillery, M.; Appelman, F.S.; Jensen, W.A.; Beaty, E.B.; Ressler, E.D.; Buxton, E.; Dobell, C.A.; Baker, C.L.

Bottom Row (l to r): Woodcock, C.H.; Bauer, M.H.; McBurney, R.M.; Curtis, W.J.; Guthrie, H.M.; Ball, W.M.; McElheney, G.; Johnasen, C.V.; Mellon, Levi; Howard, C.E.

HC3391.
Katherine E. (Kay) Smith.

Accepts the 1988 National Home Economist in Business of the Year award from the association's public relations chairman, Joyce Fry. Ms. Smith is Vice-President, Consumer Affairs, U.S. Grocery Products for The Quaker Oats Company and a graduate of the Oregon State University College of Home Economics; b/w print.

HC3392.
Devine, Warren.
HC3393.
4-H bench on lower campus.

Published in 30 May 1994 Corvallis Gazette-Times accompanying Ken Munford's column.

HC3394.
Class Gifts - Class of 1911, Flagpole.
HC3395.
Class Gifts - Classes of 1908, '09, '10, & '12, Bandstand.
HC3396.
Strome, Katherine (as a Junior).
HC3397.
Seniors at OAC (boys in water).
HC3398.
Bell Field grandstand.
HC3399.
Summer Session - S.E.A., Newport.
HC3400.
Biddle, J.A. and A.L. (carte de visite).

Taken at Beers, New Haven, Connecticut. [The relationship between these Biddles and Alice Biddle's family is unknown.]

HC3401.
Telecommunications Services staff and others at time of cutover to new OSSHE telephone system. 1989. 2 b/w and 2 color prints

Includes the following:

Steve Babcock, AT&T Project Manager

Dave Stubbs, OSSHE

Wendy Lucia, At&T Account Executive

Joe Massey, JTM Consultant

Chris Moore, OSU Telecommunications Director

David Douglass, JTM Consultant

Glenn Thompson, JTM Consultant

Brad Johnston, AT&T Regional Manager

Kim Bowman, AT&T Implementation Coordinator

HC3402.
Campus buildings. ca. 1925.

Photographs taken by Fred Buckner Morgan, Associate Professor of Physics; includes snapshots of Apperson, Ballard Extension, Benton (with snow), Fairbanks, Kidder, Milam, and Waldo (with dogs in foreground) Halls as well as the gates and drive near Apperson Hall.

HC3403.
Presidents of Men's Halls. 1941-1942.

Jay Blair, Jerry Shaw, Willard Goyette, Fred Young, Larry Robertson, and Randell Guyer.

HC3404.
Moses, Victor. ca. 1890.

Duplicate prints of studio portrait with bicycle.


(12x17 oversize box and P shelves)
HC3405.
Album of snapshot photographs. ca. 1923-1926.

Includes images of children, OSC students, family members, campus views and events (including the Schelling fountain), and vacation trips to various sites including Crater Lake National Park. Also includes loose prints, several items of memorabilia, and nitrate negatives. These materials were transferred from the Horner Museum in August 1996; the original donor is unknown.


[See also nitrate negatives.](1/1/1)
HC3406.
Logging lantern slides. ca. 1920.

893-4-345 A long hard haul, P.L. Co.893-4-346 The big splash.893-4-347 Old three-spot (railroad engine), P.L. Co.893-4-348 Logging railroad bridge, Cathlamet, P.L. Co.893-4-349 Logged-off lands.893-4-350 The troubles of the bucker.893-4-351 The boss, P.L. Co. 893-4-352 Logged and burned.893-4-353 Loading, P.L. Co.893-4-354 Long stuff at the slough.893-4-355 Newly constructed logging road (railroad).893-4-356 Cradle for building ocean-going raft, Columbia River.893-4-357 Log shoot (chute), fore and aft road.893-4-358 After logging.893-4-359 Bridge stringers on road construction work.

HC3407.
Buildings-Dormitory Complex A (Arnold and Bloss Halls).
HC3408.
16-Mule Wheat Team. 1923.

Taken 3 miles south of Arlington on the John Day Highway. The outfit, consisting of 16 matched mules and 7 wagons, was owned by M.E. Weatherford and driven by L.T. (Monk) Coffman. It hauled wheat from the Weatherford Ranch to Arlington, making one round trip of 26 miles each day and hauling 270 sacks of wheat. Copyright 1954, Marion T. Weatherford, Arlington, Oregon.

HC3409.
Cooper, James A.

Portrait painting. Cooper attended OAC during the 1901/02 academic year.

HC3410.
Miller, Lorraine Theresa. 1964.

Photo taken while Miller was a graduate student at the University of Wisconsin and used on her application for employment at OSU.

HC3411.
Man (Lawrence Garner?) with horse and dog. ca. 1930?.
HC3412.
Physical Education, Department of.
HC3412.
Donald E. Campbell and Thomas N. Tillman in laboratory. 1970.
HC3413.
Laumeister, Helen Claire. ca. 1922-1924. 20 prints

Images of Helen Laumeister; her sister, Irma Laumeister; the newly constructed Sigma Kappa sorority house (231 NW 26th); and sorority members and other students. Several images show Sigma Kappa members dressed for a stunt show; the following are specifically identified: Ruth Bratney, Berdean Feeze, Alberta Lampkin, Anne Murray, and Anne Young. Helen Claire Laumeister, of Astoria, attended OAC during the 1922/23 and 1923/24 academic years.

HC3414.
Mautner, Martha.
HC3415.
MacVicar, Robert W., OSU President, receiving award of appreciation for his support of the Great Decisions Program from Archie E. Albright, President of the Foreign Policy Association. ca. 1980. 3 prints
HC3416.
Photo album page assembled by Irene Brye Carl. 1920.

Side 1: Varsity O group portrait; published in 1921 Beaver, p. 253. Includes (last names only): Hodler, Daigh, McCormack, Luebke, Heyden, McClain, Butler, Scea, Wait, Kasberger, Russell, Arthur, Keene, Gill, Hartman, Palfrey, G. Swan, Gurley, Spriggs, Miller, Eikelman, Metzler, Rickson, H. Swan, Reynolds, McCart, Rose, Looseley, Carter, Stewart, Johnston, Reardon, Hubbard, Lucas, Damon, Anderson, and Walker.

Side 2: Varsity women's basketball team, 1920; 9 prints. Trip to Portland to play Reed College team. Includes images of team and following individuals: Leta Agee; Irene Brye; Kathleen Meloy; Lulu Meloy; Alta Mentzer; Ruth Winniger (coach); and Referee Rankins.

HC3417.
Western US scenes. ca. 1910. 5 mounted prints

Perhaps eastern Oregon; 2 views by George Richards of a mining operation; 2 views of a small community (perhaps a mining town); one view of a group of schoolchildren with teacher in front of a schoolhouse.

HC3418.
Oregon State College buildings and Corvallis scenes. ca. 1926-1930. 31 prints

Several of the prints are stamped "Oregon State Photo Finishers" on the back.

Includes snapshot-type images of the following campus buildings: Heating Plant and tower; Waldo Hall; Administration (now Benton Hall); Hospital (now Women's Center); Commerce (now Bexell Hall); Pharmacy; Mines (now Batcheller Hall); Library (now Kidder Hall); Chemistry (now Education Hall); lower campus; Memorial Union; Shepard Hall; and Engineering (now Graf Hall).

Corvallis scenes include a sidewalk scene in front of the Hotel Benton Coffee Tavern; the Corvallis water reservoir; the Corvallis flood in 1927; two Corvallis residences (W. Thomas [?] and Wheeler). One image shows a group of unidentified buildings (perhaps a fairground?).

HC3419.
Zell, Kenneth. August 1982.
HC3420.
Jacobs, Lloyd, photographs. ca. 1935-1936. 28 prints

Snapshot prints of snow on the Oregon State College campus including a view of the Memorial Union in snow; the crew dock and crew house on the Willamette River; aerial views of a crew race against the University of California, the Willamette River bridge, downtown Corvallis, and Weatherford Hall; wedding of Donald Herrick and daughter of Physics Professor William Ballantyne Anderson including the Herrick and Anderson families and "au pair" Mary Louise Maris; Weatherford Hall and hall residents, including Harry Clark, Ralph Clark, Ray Gunther, Elwyn Mann, Bob McConnell, Frank McPherson, Francis Mollett, Lowell P. Pfarr, and Sylvester C. Ramstack; and several views of the University of Washington campus.

Lloyd Jacobs attended Oregon State College during the 1935/36 academic year as a freshman in forestry.

HC3421.
Sexton, Harold W. (Bud), photographs. 1998. 5 color prints

Sexton with football helmet worn by his father, L. Harold Sexton, on The Dalles High School team prior to 1910.

HC3422.
Tomsheck, William H. (Bill), photographs. 1933 and 1993. 1 b/w print and 3 color prints

Tomsheck as player on 1933 Iron Men football team and with football memorabilia at his home in Corvallis, 1993. One of the 1993 images was published in an article about Tomscheck in the Sept. 1995 Oregon Stater.

HC3423.
Group of women at beach. ca. 1915.

E. Ritchie, Mrs. K., Miss Schoelermann, and Ruth Stahl (Mrs. Hellensteiner's sister).

HC3424.
Summer Faculty Program at the Boeing Airplane Company in Seattle. 1958.

Includes faculty from several institutions including Leonard Weber and Russell Williamson from Oregon State College.

HC3425.
Williams, Robert K. ca. 1940.

Portrait photograph.

HC3426.
Farm wagons. ca. 1910. 2 prints [from negatives labeled 3382 and 3387]
HC3427.
Man using microscope. ca. 1920..
HC3428.
Lecturer at podium. ca. 1970. 6 frames of 35 mm negatives
HC3429.
Woman outdoors (on campus?). ca. 1945. color slide
HC3430.
Sunset (or sunrise) over the ocean.

Photograph by Bob Bills (?).

HC3431.
Annual tug-of-war between the sophomores (Class of 1917) and freshmen (Class of 1918). ca. 1915.

Class of 1918 team won.

HC3432.
W.W. Bristow with Corvallis College students. 1884.
HC3433.
Scoggin, Mary (Mamie). ca. 1908.
HC3434.
Campus buildings. 1938.

Sixteen souvenir prints (2x2.5 in) of the Memorial Union, Weatherford Hall, Apperson Hall, the Dairy Building (Social Science), Waldo Hall, Engineering Building, Domestic Science (Milam Hall), Commerce (Bexell Hall), Library (Kidder Hall), Forestry (Moreland Hall), Women's Building, Snell Hall (Ballard Extension), the Administration Building (Benton Hall), Strand Agriculture Hall, and the Men's Gymnasium (Langton Hall). Donated by Beti J. Pennington.

HC3435.
Detering, Fred. 1996. color print

Combined Oregon Agricultural College and Washington State College ROTC units at ROTC summer camp at Fort Lewis, Washington, in June-July, 1926. Fred Detering is in the back row (far left); Wes Schulmerich is in 2nd row (far right).

Frederick Herman Detering attended Oregon Agricultural College during the 1923/24 academic year. These items were delivered to the Archives by Mariana Mace, Director of the Jensen Museum in Monmouth, on behalf of Fred Detering.

HC3436.
Track and Football. 1904-1905. 9 mounted prints

OAC vs. Univ. of Oregon; Kuykendall in broad jump; photo by Emery.

OAC vs. Univ. of Oregon; Shepard in hammer throw; photo by Emery.

OAC vs. Univ. of Oregon; 1905; Moore in broad jump; photo by Emery.

OAC vs. Univ. of Washington, 1905; Bower in discus throw; photo by Emery.

Football players: Pilkington, Williams, Nash, Root, and Laughlin.

HC3436.
Football game OAC vs. Utah (State). 1904.

Pilk kicking goal; score 6-0.

Utah (State) hitting the line for 2 yards.

Root receiving ball for end run.

HC3436.
Benton Hall. ca. 1905.

With champions flag.

These photographs were assembled by Marie Cathey (Class of 1913) and donated to the Archives by her daughter, Helen Dickason.

HC3437.
Unidentified man. ca. 1920.

Portrait postcard print; perhaps a musician or performer.

HC3438.
Campus views. ca. late 1920s.

7 snapshot prints of campus buildings, including lower campus, Benton Hall, Waldo Hall, Kidder Hall, and Strand Agricultural Hall. The photographs were taken by Jack Southworth's great-aunt Mabel, when she was a teenager visiting her brother who was a student at Oregon Agricultural College. Jack Southworth donated them to the E.R. Jackman Foundation, which transferred them to the Archives in 1999.

HC3439.
Oregon Agricultural College postcard prints. ca. 1908-1911.

9 postcard prints of the OAC campus including images of the Armory Building (Gladys Valley Gymnastics Training Center), Waldo Hall, Agriculture Hall (Education Hall), and the Administration Building (Benton Hall) as well as prints of the 1910 wrestling team, Company E of the OAC cadets, cadets marching on lower campus, and officers of the Kearney Military Academy.

HC3440.
Campus views, Homecoming events. 1929-1932.

20 snapshot prints of campus buildings, including the Physics Building, the Dairy Building, Weatherford Hall, the Agriculture Building, the Women's Building, and the Memorial Union. Also included is an interior shot of Buxton Hall, views of the campus grounds, and 5 images of the 1929 Homecoming Game. Photographs taken by Vera Lysla Colbry, who graduated in 1931. Donation by her niece, Donna Lucas.

HC3441.
Berkeley, Norborne, Birthday at OSU. 1987.

2 color slides of Berkeley's birthday party at OSU. Berkeley was a Professor of History from 1946 to 1971. Donated by retired History dept. secretary. Julie Howard.

HC3442.
Spring Commencement Ceremonies. 1994. 19 color prints

Images include the procession of graduates into Gill Coliseum, President Byrne and other speakers at the commencement, and the graduates seated in the coliseum awaiting the ceremonies. Donated by the Registrar's Office.

HC3443.
Waldo Hall Club. 1919. 1 B&W print

An 8x25 panoramic print of the Waldo Hall Club in front of Waldo Hall. The image appeared in the 1920 Beaver Yearbook. Donated by alumnus Hanna Lentz.

HC3444.
Athletic Fields on Lower Campus. ca. 1895-1900. 2 B&W prints

Two images of an athletic field on lower campus with the Benton County Courthouse visible in the background. Both of the photos appear to be taken from the same spot on the top of a building near the Gymnastics Building. The photos were taken on different days, possibly in different years, with a game visible in one of the images.

Donated by the Benton County Historical Society and Museum.

HC3445.
Campus and Corvallis Views. 1919. 18 B&W prints

Photographs of various street scenes in Corvallis and the Oregon State Campus collected and taken by alumnus John Crow. The images of campus depict buildings as well as trees on campus covered with snow. The images of Corvallis portray different parts of town after a snowfall including two blocks in downtown, a destroyed lumber yard building, and a boarding house. Donated by Crow's grandson, Tom Doane.

HC3446.
Kappa Sigma Nu Fraternity. 1917. 6 B&W prints

Photographs of the Kappa Sigma Nu Fraternity house and group shots of the members collected by Harry Kraft, a member of the fraternity. The two group shots are posed in front of the house and contain identifying information on the back of the photographs.

The four other images depict the interior and exterior of the house. These photos were donated to the Archives by Stephen Strahan, Kraft's grand nephew.

HC3447.
Student Group Shots and Campus Views. ca. 1909-1910. 3 B&W prints

Photographs of Oregon Agricultural College students in three different posed group shots on campus: students in cadet uniforms spelling out "OAC" on the lower fields of campus, the cast of an unidentified theatre production on stage, and an image of graduating seniors on the lawn in front of Benton Hall.

These photos were collected by alumnus Emil Carroll (1910) and donated to the Archives by son Bud Carroll (1943). Emil is featured in the photo of the theatre actors as a policeman. He is on the last person on the left.

HC3448.
Campus Views and Commencement Image. ca. 1975-1985. 6 B&W prints

Photographs of various campus scene shots plus one image of a gathering of family members with a graduated student after commencement. The photos were taken by Oregon State System of Higher Education (OSSHE) staff for use in publications.

HC3455.
Soccer practice at OAC. ca. 1920. postcard print
HC3456.
Hatch, A.B.
HC3457.
Glen L. Weaver ('29) on ROTC gelding #16. 1928. 2 prints
HC3458.
J.C. Braly with California gulls at Abert Lake (12x17 oversize).



Return to Harriet's Photograph Collection Home